Maraş Demokratik Haber Gazetesi

24.4 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

Dersim Doğa Aktivistleri: İl dışından avlanmaya gelen katiller derhal Dersim’i terketmeli

Dersim Doğa Aktivistleri: İl dışından avlanmaya gelen katiller derhal Dersim’i terketmeli
Dersim Doğa Aktivistleri: İl dışından avlanmaya gelen katiller derhal Dersim’i terketmeli

PİRHA- Dersim Doğa Aktivistleri il dışından av için Dersim’e gelen avcılara tepki göstererek basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına açıklama yapan Haydar Çetinkaya , “Dün itibariyle yaklaşık 14 kişilik grubun av için Dersim’e geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bugünde Pülümür vadisinde şu anda avdalar ve muhtemelen şu anda kutsal dağ keçilerimizi avlıyorlar” dedi.

Dersim de son zamanlarda kaçak avlanmanın yanı sıra birde diğer illerden özel av için yaklaşık 14 kişilik grubun Dersim’e geldiği bilgisini alan Dersim Doğa Aktivistleri Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelerek bir an önce Dersim’i terk etmeleri çağrısında bulundu. Açıklamada Marçik kayalarında geçen yıl katledilen yaban geyiğinin yer aldığı  ‘Katil avcılar Dersim’den defolun!’ pankartı açıldı.

“KATİLLERİ TEŞHİR EDECEĞİZ”

Doğa aktivistleri adına açıklamayı yapan Çetinkaya, “Burada toplanmamızın sebebi öncelikle av turizmi. Avcılık sporu diyorlar ama esasta bu bir cinayet işlemedir. Biz bu katillerin dün ilimize geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bugünde Pülümür vadisinde şu anda avdalar ve muhtemelen şu anda kutsal dağ keçilerimizi avlıyorlar. Burada toplanmamızın sebebi bu katilleri teşhir etmek” diyerek avcılara bir an önce Dersim’i terketmesi çağrısında bulundu.

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

Nurhak’ta insanlar göçe zorlanıyor

Maraş’ın Nurhak ilçesi kırsal Umutlu Mahallesi sınırlarında bulunan Göksu Çayı, üzerinde kurulan Hidroelektrik Santralleri...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...