Ana Sayfa Politika Başak Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Başak Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi

0
Başak Demirtaş’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi
                    <strong>HDP’nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’a, sahte sağlık raporu alarak öğretmen olarak görev yaptığı okula gitmediği iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.</strong>

Başak Demirtaş’ın sahte sağlık raporu alarak öğretmen olarak görev yaptığı okula gitmediği öne sürülmüştü. Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın sahte sağlık raporu aldığı iddiasıyla 3 Mart 2018’de dava açmıştı.

Mahkeme, söz konusu davada kararını açıklayarak, Demirtaş ve raporu veren doktor R.B.’ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Demirtaş’ın avukatlarının yaptığı açıklamada, Başak Demirtaş’ın söz konusu dönemde ağır sağlık sorunları yaşadığı, karnındaki bebeğini yitirdiği belirtilerek, 4, 12, 16, 23, 25, 28 ve 30 Kasım ile 7 ve 9 Aralık’ta hastanede muayene edilerek tedavi gördüğü, bu tarihlerin ikisinde operasyon geçirdiği kaydedildi. Açıklamanın devamında, tedavisinin uzun süreceğinin anlaşılması üzerine, yerine bir başka öğretmenin görevlendirilmesi ve öğrencilerinin mağdur olmamasının sağlanması için 2015-2016 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında kendi isteğiyle ücretsiz izne ayrıldığı belirtildi.

“BELGENİN ASLINA BAKILMADAN KARAR VERİLDİ”

Açıklamada davaya konu olaya ilişkin şu bilgiye yer verildi:

“Başak Demirtaş, sağlık sorunları devam ediyorken 11 Aralık 2015 tarihinde Diyarbakır Kayapınar Aile Sağlık Merkezi’ne giderek muayene olmuş, hakkında beş günlük sağlık raporu düzenlenmiştir. Ancak kendisine verilen ve onun tarafından da görev yaptığı okula sunulan rapor nüshasında, raporun düzenlenme tarihi hatalı bir şekilde, 14 Aralık 2015 olarak yazılmıştır. Bu hatanın ortaya çıkması için aile sağlık merkezinin poliklinik kayıt defterinin incelenmesi yeterlidir. Nitekim, mahkeme dosyasında bulunan poliklinik kayıt defterinin fotokopisinde, Başak Demirtaş’ın 11 Aralık 2015 tarihinde muayene olup rapor aldığı sabittir. Bu açık gerçeğin teyit edilmesi için mahkeme, poliklinik defterinin aslının getirilerek incelenmesi yönünde karar vermiş ancak poliklinik kayıt defterinin aslı mahkemeye gönderilmemiştir. Bu yetmezmiş gibi mahkeme de gerçek tarihin yazılı olduğu kayıt defterinin aslını görmeden karar vermiştir.

Gerçekler ortadayken Başak Demirtaş’a böyle bir yargılama sonucunda ceza verilmesi açık bir hukuksuzluk, büyük bir haksızlıktır. Kararın, Başak Demirtaş’ın gündeme geldiği ve hedef alındığı bugünlerde çıkması tesadüf değildir, kolektif bir cezalandırma anlayışını içeren anlayışın ürünüdür.”

Avukatlar karara ilişkin hukuk mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, söz konusu kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıyacaklarını aktardılar.

(HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: