Ana Sayfa Dünya AP ve ABD’den AKP hükümetine Gergerlioğlu uyarısı ve tepkisi

AP ve ABD’den AKP hükümetine Gergerlioğlu uyarısı ve tepkisi

0
AP ve ABD’den AKP hükümetine Gergerlioğlu uyarısı ve tepkisi

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin AP Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, yayınladığı ortak açıklamada, “Dokunulmazlığının kaldırılması kararını ve ardından gelecek beklenen hapis cezasını şiddetle kınıyoruz” dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price de “Seçmenin iradesini haksız yere yok saymak” ve “demokrasinin altını oymak” olarak değerlendirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine ilişkin Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ve AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Sergey Lagodinsky, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price açıklama yayınladı.

“ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Sánchez ve Lagodinsky’nin yayınladığı ortak açıklamada, “Dokunulmazlığının kaldırılması kararını ve ardından gelecek beklenen hapis cezasını şiddetle kınıyoruz” denilerek şunlar ifade edildi:

“Gergerlioğlu’nun durumu; ülkedeki ifade özgürlüğünün vahim durumunun, herhangi bir eleştirel sesi susturmak için terörle mücadele yasalarının kötüye kullanılmasının ve çoğulculuğu ve siyaseti sınırlamak için HDP’ye uygulanan baskıların bir başka bariz örneğidir. Gergerlioğlu’nun Meclis’ten ihracı ve yaklaşmakta olan tutukluluğunun, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın insan onuru, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü merkeze koyma sözü veren yeni bir İnsan Hakları Eylem Planını açıklamasından yalnızca iki hafta sonra gelmiş olması, acı bir ‘doğruluk kontrolü’ olmuştur.Eylemler sözlerden daha öne çıkar ve bu örnekte, özellikle herhangi bir yasal reform vaadinden ve AB’ye yönelik iyi niyetlerle dolu konuşmalardan daha açık şekilde kendisini göstermektedir.

Türk makamlarını, Türk Anayasası’na uygun olarak savunduklarını iddia ettikleri değerlere, Avrupa standartlarına olan bağlılıklarına ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uymaya çağırıyoruz. Kendisinden önce keyfi olarak mahkûm edilen ve hapse atılan sayısız kişi adına konuşan yılmaz bir insan hakları savunucusu olan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun asılsız gerekçelerle hedef alınması ve yargılanması tesadüf değildir. Kendisiyle ve ailesiyle tam dayanışmamızı ifade ediyor ve Türkiye’deki sivil toplumun ve tüm vatandaşların sivil demokratik hedeflerini desteklemeye devam edeceğimizi belirtiyoruz.”

“SEÇMENİN İRADESİNİ HAKSIZ YERE YOK SAYMAKTIR”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price de, yayımladığı açıklamada, HDP’li Milletvekili Ömer Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili “17 Mart’ta milletvekili Ömer Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi gibi kaygı verici adımlar dahil Türkiye’deki olayları yakından takip ediyoruz” ifadesini kullanarak, milletvekilliğinin düşürülmesini “seçmenin iradesini haksız yere yok saymak” ve “demokrasinin altını oymaktır. Türk hükümetine, Anayasa’da yer alan güvencelere ve Türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerine paralel olarak ifade özgürlüğüne saygı göstermesi çağrısında bulunuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

(HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: