Ana Sayfa GÜNCEL Kreuzberg Belediyesi’nden Dersim 38 için anıt dikme kararı

Kreuzberg Belediyesi’nden Dersim 38 için anıt dikme kararı

0
Kreuzberg Belediyesi’nden Dersim 38 için anıt dikme kararı

Berlin’nin Friedrichshain-Kreuzberg ilçesinde yoğun olarak yaşayan Dersimliler ve Dersimli kuruluşlar bir süredir Türk devletinin 1937/38 yıllarında gerçekleştirdiği soykırımın unutulmaması için bir anıt dikilmesi yönünde çalışmalar yürütüyorlardı.

Geçtiğimiz yıl ilçe belediye meclisinin Sol Parti, Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) ve Yeşiller Partisi’nin üyelerinin ortak girişimiyle anıt için bir önerge hazırlanmıştı. Ancak başta Türk Büyükelçiliği ve Berlin’deki Türk lobisinin girişimiyle önerge karşı çalışmalar yürütülmüştü.

Sol Parti, SPD ve Yeşiller’in ısrarıyla önerge yeniden ilçenin belediye meclisinde görüşüldü ve dün oy çokluğuyla kabul edildi. Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU) ve Almanya İçin Alternatif (AfD)’nin ret oyu verdiği önergenin kabul edilmesini ardından ilçede bulunan Dersim Cemaati’nin yakınlarından bulunan parkta Dersim için bir anıt dikilecek.

Friedrichshain-Kreuzberg Belediyesi tarafından dikilecek anıtta “1938’de devlet organizesiyle Dersim’de katledilen insanların anısına” yazısı yer alacak. Anıtın açılışının önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz