Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

FEDA’dan Gazi ve Ümraniye katliamları açıklaması: Devlet yüzleşmeli

FEDA Gazi ve Ümraniye Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yaptığı yazılı açıklamada, “Bir daha benzeri katliamların yaşanmaması için katliamcılardan hesap sormak ve devletin katliamcı geçmişiyle yüzleşmesini sağlamak gerekmektedir. Bu da kendine insanım diyen herkesin ve her kesimin görev ve sorumluluğudur” ifadelerine yer verildi.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Gazi ve Ümraniye Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yazılı bir açıklama yaptı. FEDA yaptığı açıklamada, “Türkiye’de farklı kimlikler, farklı inançlar ve çoğulcu bir yapı olmasına rağmen, Na Haq zihniyetin ardılları tarafından tekçi bir yapılanma dayatılmaktadır” denildi.

“24 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN FAİLLER HALA YARGILANMADI”

“Diyarbakır, Dersim, Maraş, Çorum, Malatya, Şırnak, Gazi, Sivas, Çorum, Gezi, Gever, Roboski, Cizire ve daha birçok yerde insanlık ve Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen katliamlar gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verilen açıklamada, ‘‘Bu katliamlardan biri de 24 yıl önce İstanbul’da çoğunluklu olarak toprağından, coğrafyasından koparılan, sürgüne gönderilen Kürt-Kızılbaş Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları İstanbul-Gazi mahallesinde gerçekleştirilmiştir. Üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen failleri bulunup yargılanmayan bu katliamların sorumlularının sadece katliamı gerçekleştirenler değil, aynı zamanda buna seyirci kalan, müdahale etmeyen ve adaletin gerçekleşmesini sağlamayan devlet görevlileri ve yetkilileri olduğunu da çok iyi biliyoruz” diye belirtildi.

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...

Vız gelir duvarlarınız vız!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, dünkü duruşmada savunma yapmayacağını, beyanda bulunacağını belirterek, "İntikam alıyorlar benden....