Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

Dede Sefa Öztürk: Cemevleri Aleviliği devletten daha çok asimile ediyor

Dede Sefa Öztürk: Cemevleri Aleviliği devletten daha çok asimile ediyor
Dede Sefa Öztürk: Cemevleri Aleviliği devletten daha çok asimile ediyor

Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk, cemevlerinin devletten daha fazla Aleviliği asimile ettiğini belirtti. 

Güvenç Abdal Ocağı dedelerinden Sefa Öztürk, kaleme aldığı yazıda cemevlerinin, devletten daha fazla Aleviliği asimile ettiğini kaydetti. Öztürk, Devletin Aleviliğin A’sını bile kabul etmediğini ancak en fazla da AKP’li belediyelerin öncülüğünde yapılan bu cemevlerine neden izin verdiğini sordu.

“Şimdi yeniden ve gerçekçi olmayan ve slogana dayalı bir sürü laf kalabalığı yapılacak. Yok kutsalımız, yok ibadethanemiz, yok bizim barınağımız. Gerçekte öyle midir acaba?” diyen Dede Sefa Öztürk, cemevlerinin devletten daha fazla Aleviliği asimile ettiğini ve asimilasyonun merkezi gibi işlev gördüğünü söyledi.

İslamiyetin ve selefist inancın terminolojisinin Alevilik diye cemevlerinde dillendirildiğinin altını çizen Öztürk, biat, kıyaam, secde, tekbir gibi kavramların cemevlerinde ana sohbet konusu olduğunu, dar-didar, ikrar, niyaz, musahiplik gibi Alevi terminolojisinin felsefesinin ise tamamen unutturulmaya veya içeriğinin boşaltılmaya çalışıldığına dikkat çekti. 

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...

Vız gelir duvarlarınız vız!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, dünkü duruşmada savunma yapmayacağını, beyanda bulunacağını belirterek, "İntikam alıyorlar benden....