Ana Sayfa Sondakika NADYA MURAD: IŞİD’İN ALIKOYDUĞU KADINLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLMEMESİ ANLAŞILIR DEĞİL

NADYA MURAD: IŞİD’İN ALIKOYDUĞU KADINLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLMEMESİ ANLAŞILIR DEĞİL

0
NADYA MURAD: IŞİD’İN ALIKOYDUĞU KADINLAR İÇİN HAREKETE GEÇİLMEMESİ ANLAŞILIR DEĞİL

Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Ezidi aktivist Nadya Murad, IŞİD’in alıkoyduğu kadınlar için dünya kamuoyuna çağrı yaptı: “195 ülkenin liderlerinin vicdanlarının bu kızları kurtarmak için harekete geçmemesi anlaşılır gibi değil.”

Bu yılki Nobel Barış Ödülü’nün cinsel şiddetin savaş silahı olarak kullanılmasına engel olmak için ortaya koydukları çabalar neticesinde kazanan Ezidi aktivist Nadya Murad ve Kongolu doktor Denis Mukwege’ye ödülleri Oslo’da düzenlenenen törenle takdim edildi.

Törende birer konuşma yapan Murad ve Mukwege, savaşlar sırasında cinsel şiddete maruz bırakılanların korunması için dünya kamuoyuna çağrıda bulundu ve devletlerin kadın ile çocuklara yapılanlara karşı duyarsız kalmasını eleştirdi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre Murad, hala IŞİD tarafından alıkonulan kadın ve çocukların varlığına dikkat çekerek onların özgürlüğüne kavuşması için uluslararası kamuoyuna duyarlı olma çağrısında bulundu.

Murad, dünyanın Ezidiler ve tüm ezilen halkları koruması gerektiğini vurguladı.

“21’inci yüzyılda, küreselleşme ve insan haklarının olduğu çağda 6 bin 500 Ezidi kadın ile kız çocuğunun kaçırıldığını, tecavüze uğradığını ve satıldığını” belirten Murad, halen 3 bin civarında kadın ile kız çocuğunun ne durumda olduğunun bilinmediğini söyledi.

“Hayatlarının en güzel döneminde genç kızlar satıldı, satın alınıldı, rehin tutuldu ve her gün tecavüze uğradı. 195 ülkenin liderlerinin vicdanlarının bu kızları kurtarmak için harekete geçmemesi anlaşılır gibi değil” diyen Murad, bu kadınların ticari bir anlaşma veya bir petrol sahası olması halinde bütün dünyanın onları kurtarmak için uğraşacağını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz