Ana Sayfa Maraş Katliamı PSAKD İstanbul şubeleri, Maraş Katliamı’nın 40. yılında alana çıkıyor

PSAKD İstanbul şubeleri, Maraş Katliamı’nın 40. yılında alana çıkıyor

0
PSAKD İstanbul şubeleri, Maraş Katliamı’nın 40. yılında alana çıkıyor

Maraş Katliamı’nın 40’nci yıl dönümünün yaklaşması vesilesiyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul şubeleri yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada dernek şubelerinin 16 Aralık Pazar günü saat 13:00’te Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması yapacağı duyuruldu.

Maraş Katliamı’nın üzerinden tam 40 yıl geçti ancak katliamın izleri hala dipdiri. 19 Aralık ile 26 Aralık 1978’de yaşanan katliamda, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi, resmi olmayan beyanlara göre ise yüzlerce  insan yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev, 70 iş yeri tahrip edildi. Katliamın hedefinde ise Aleviler, Kürtler ve devrimciler vardı.Maraş Katliamı’nın 40’ncı yıl dönümünün yaklaşması ile birlikte PSAKD İstanbul şubeleri yazılı bir açıklama yaparak, 16 Aralık Pazar günü saat 13:00’te Kadıköy Süreyya Operası önünde yapacakları basın açıklamasına katılım çağrısı yaptı.

“19 – 24 Aralık 1978 tarihinde Maraş sokaklarından kan akıyordu. Doğrudan Alevileri ve solcuları hedef alan Maraş Katliamı, çağımızda insanlığa yönelik işlenmiş en büyük suçlardan biridir” ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle devam etti:“Bundan 40 yıl önce, Maraş’ta genç, yaşlı, çocuk, kadın ayrımı yapılmaksızın canlarımız vahşice katledildi. Anaların karnındaki bebekleri, ihtiyar dedeleri, nineleri kurşunlayarak, boğazını keserek katlettiler.

Katliam’da resmi rakamlara göre 114 canımız katledilmiş, binin üzerinde kişi yaralanmış, 552 ev ve 289 işyeri tahrip edilmiştir. Katliamdan sonra Alevilerin %80’i kenti terk etmiştir. Maraş Katliamı planlanmış bir devlet katliamıdır. Katliamı planlayıp uygulayanlar devlet bilincimizin derinliğinde tarafımızdan iyi bilinmektedir. Planlı programlı yapılan her katliamda olduğu gibi bu katliamın da gerçek failleri açığa çıkartılıp yargılanmadı.

Maraş davası, 12 Eylül faşizmi koşulları altında katillerin değil de devrimcilerin ve direnen Alevi halkımızın yargılandığı bir davaya dönüştürüldü. Maraş Katliamı’nı yürütenlerden eski Ülkü Ocakları başkanlarından sonradan soyadını Şendiller olarak değiştiren Ökkeş Kenger katliam davasından aklandı ve milletvekili yapıldı. Bürokratlar ise bir üst makamla ödüllendirildiler. Katliamın üstü örtülerek açılan yaralar küllenmeye bırakıldı. Aydınlatılmayan her katliam, yeni katliamlara davetiye çıkarmak demektir. Dünden bağımsız bugün, bugünden bağımsız yarın olmaz.

Maraş Katliamı aydınlatılsaydı Sivas, Gazi, Roboski, Suruç, Ankara Katliamı olmayacaktı. Maraş Katliamı’nı 40. yılında lanetliyor, şehitlerimizi anıyoruz. Vicdan ve adalet duygusu içinde olan herkesi 16 Aralık Pazar günü saat 13:00’te Kadıköy Süreyya Operası önünde yapacağımız basın açıklamasına çağırıyoruz”
Pirha

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz