Ana Sayfa Avrupa Köln’de buluşan kurumlardan ortak açıklama: Dersim’de yangınları söndürün

Köln’de buluşan kurumlardan ortak açıklama: Dersim’de yangınları söndürün

0
Köln’de buluşan kurumlardan ortak açıklama: Dersim’de yangınları söndürün

Almanya’nın Köln kentinde bir araya gelen çok sayıda kurum, Dersim’de devam eden orman yangınlarına dikkat çekerek, Dersim coğrafyasının insansızlaştırılmak istendiğine işaret ettiler.

Dersim’de orman yangınları devam ediyor. Yurttaşlar yangını söndürmek için seferber olurken, havadan müdahalenin etkili yapılması için çağrılar da devam ediyor.

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Hoynar Platz Meydanı’nda Alevi kurumlarının öncülüğünde bir araya gelen çok sayıda kurum Dersim’deki orman yangınına dair açıklama yaptı.

“DERSİM COĞRAFYASI İNSANSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYOR”

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eş Başkanı Demir Çelik, orman yangınlarının amacının Dersim coğrafyasının insansızlaştırılması, tarihi direnişçi çizgiyi çökertmek, Alevi inancının hafızasını dağıtmak olduğunu belirtti.

“İNSANLAR OLARAK DOĞAYI HOYRATÇA TÜKETTİK”

Çelik’in ardından konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat da, son yıllarda artan orman yangılarına tanıklık ettiklerinin atını çizerek, “İnsanlar olarak doğayı hoyratça tükettik. Bu da iklim krizine yol açtı. Bunun önüne mutlaka geçmeliyiz. Dersim coğrafyasına ve tüm doğaya sahip çıkmalıyız” dedi.

Daha sonra söz alan kurum temsilcileri, Dersim başta olmak üzere devam eden orman yangınlarına bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini ifade ettiler.

KÖLN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: