Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

Efrîn’de çeteler Alevilerin kutsal mekanını yağmaladı

İddialara göre Ehrar El-Şerqiye çeteleri Efrîn’de kutsal mekanları yağmalamaya devam ediyor. Çeteler Mabata ilçesinde Alevilere ait kutsal mekanları, değerli eşyalar bulmak amacıyla harabeye çeviriyor.Efrîn’deki kirli ve vahşi uygulamalarına devam eden Ehrar El-Şerqiye çeteleri iddialara göre kutsal mekanları da yağmalıyor.

Mabata ilçesinde bulunan bir kaynağın ANHA’ya verdiği bilgiye göre Ehrar El-Şerqiye çeteleri dün, ilçede Alevilerin Av Gîrê adlı kutsal mekanını yağmaladı.Av Gîrê adlı kutsal mekan, ilçede 160 yıldır Aleviler tarafından inançlarının vecibelerini gerçekleştirdiği yer olarak biliniyor. 

Kaynağın aktardığı bilgiye göre çeteler, altın ve değerli eşya bulmak için kutsal mekanlara zarar veriyor.Binlerce Alevi’nin yaşadığı Efrîn’de Mabata ilçesi, Alevilerin yoğunlukta bulunduğu bir yer. Bölgeye yerleşen Alevilerin Osmanlının zulmunden kaçıp mabataya yerleştiği biliniyor. 

ANHA

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Nurhak’ta insanlar göçe zorlanıyor

Maraş’ın Nurhak ilçesi kırsal Umutlu Mahallesi sınırlarında bulunan Göksu Çayı, üzerinde kurulan Hidroelektrik Santralleri...

Bebeği annesinin göğsüne çivilediler

Diri diri yakılarak katledilen 14 yaşındaki Ali Tıraş’ın annesi Döne Ana, Maraş’taki vahşeti ilk...

Hava kirliliğiyle kanser arasındaki bağlantı tespit edildi

Bulgular, araba dumanlarında bulunan ince partiküllerin akciğer hücrelerindeki uykuda olan mutasyonları nasıl "uyandırdığını" ve...

Tilkiler Köyü 7. Birlik ve Dayanışma Festivali Binlerin Katılımıyla Gerçekleşti

İki gün süren ‘Tilkiler Köyü 7. Birlik ve Dayanışma Festivali, Cemevi ve Kültür Merkezi...