Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

Elbistanlılar kahvaltıda bir araya geldi

Elbistan Federasyonu kurmak için harekete geçen İstanbul’daki Elbistanlılar, dün sabah kahvaltıda güç birliği yaptı!

İstanbul’da gönüllü muhabirlik yapan ve Kahramanmaraş ve ilçeleri ilgili haberleri Kahramanmaraş’taki ve tüm illerdeki Kahramanmaraş medya organlarına geçen Eyüp Kadir Kılcı, o kahvaltıyı değerlendirdi…

Kahramanmaraş Elbistanlılar, İstanbul da birlikteliklerini dün Sultangazi ilçesi Malkoçoğlu mahallesinde faaliyet gösteren Kahramanmaraş Elbistan ve Çevre Köyleri Derneği’nin birlik ve dayanışma kahvaltısında tüm köy ve kasabalarından esnaf, işadamı, bürokrat ve sağlıkçılarıyla güçlendirdi.

İstanbul’da gönüllü muhabirlik yapan ve Kahramanmaraş ve ilçeleri ilgili haberleri Kahramanmaraş’taki ve tüm illerdeki Kahramanmaraş medya organlarına geçen Eyüp Kadir Kılcı, “İstanbul’un Sultangazi ilçesinde Kahramanmaraşlıların en yoğun yaşadığı bölgelerden önemli bir yer de Malkoçoğlu mahallesi olarak dikkat çekiyor” değerlendirmesini yaparken; şunları aktardı:

İŞTE EYÜP KADİR KIRCI’NIN DEĞERLENDİRMESİ

“Sultangazi’de kurulan ve faaliyet gösteren Kahramanmaraş Elbistan ve Çevre Köyleri Derneği Şeyh Hamit Güneş’in başkanlığında hemşeriler arasında birlik ve beraberliği güçlendirmek ve daha etkin dayanışma da rol alan ve hemşerileri bir arada buluşturan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) oluyor. Dernek merkezinde yönetim olarak mutad zamanlarda vermiş oldukları yemekli buluşmalara bir yenisini ekleyerek dün sabah dernek merkezinde 115 Kahramanmaraşlı hemşerinin katılımıyla kahvaltı verdi.

İstanbul’da yaşayan Kahramanmaraş Elbistanlılar olarak daha etkin çalışmalar yapmak, sosyal faaliyetlere ağırlık vermek, kadınlarımızı ve gençlerimizi de STK’larımızın yönetim kurullarına kazandırmak adına birlik konularının ele alındığı toplantıda neden bir “Elbistan Dernekler Federasyonu kurulmasın?” tezi ortaya atılırken; bir sonraki toplantıda kahvaltıya iştirak edemeyen Elbistan’ın diğer dernek başkanlarında davetiyle fikir alışverişinde bulunulmasına karar verildi.

İstanbul’da yerel yönetimler de gerek Elbistan gerek ise Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin daha etkin yer alabilmesi adına kapsamlı bir çalışma yürütülmesi konuları dile getirilirken önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde daha güçlü bir Kahramanmaraş ve Elbistan için birlikte hareket edilmesi konuları masaya yatırıldı. Kahvaltı programına Elbistan Alkayaoğlu Dernek Başkanı Hasan Yıldız, Esenyurt’ta geçtiğimiz ay kurulan Maraş Yurt Dernek Başkanı Ali Uslu, Güneştepe Dernek Başkanı Fevzi Erkan ve ev sahibi Kahramanmaraş Elbistan ve Çevre Köyleri Derneği Şeyh Hamit Güneş yönetimiyle birlikte iştirak ederek birlikte güç birliği mesajı verdi.

Maraş Yurt Dernek Başkanı Ali Uslu yaptığı değerlendirme konuşmasında; “Bizler İstanbul da yerel yönetimlerde yeterince temsil edilemiyoruz. Bir hemşerimizin her hangi bir resmi kuruma işi düştüğünde kapısını çalacağı bir belediye başkanı, başkan yardımcıları, daire başkanları, meclis üyeleri yok. Üç ilçe de başkan yardımcımız var ama yeter mi, yetmez. Bütün yükümüze imkânları dâhilinde destek veriyor başkan yardımcılarımız ama bizler stk yöneticileri olarak güç birliği yapmalı, sınırları zorlamalıyız. Ve mutlaka her bir ilçe de bir başkan yardımcısı seçtirecek gücümüz olmasa da bir meclis üyesi seçtirmek için çaba sarf etmeliyiz” dedi.

Elbistan Alkayaoğlu Dernek Bakanı Hasan Yıldız söz alarak “Birlikten kuvvet doğar. Hemşehri dernekleri olarak gücümüzü birleştirmekten başka alternatifin olmadığını düşünüyorum dedi. Başkan Yıldız konuşmasında dernekler arasında fikir ve dengeli güç birliği oluşturmalı çatı kuruluşları geç kalınmış olsa da bismillah diyerek inşa etmeliyiz” dedi.

Başkanlığını ve yönetimini ağırlıklı olarak Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin yürüttüğü Güneştepe Dernek Başkanı Fevzi Erkan değerlendirme konuşmasında; “Öncelikle biz Elbistanlılar olarak kendi aramızdaki var olan birlikteliği daha güçlü bir yapıya kavuşturmalıyız. Biz güçlü olursak yerel yönetimden Ankara’ya TBMM’ye kadar her alanda güçlü oluruz” diyerek birlik mesajı verdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dernek merkezlerinde yapılan Kahvaltı organizasyonunu herkesimden hemşerilerimizin katılması için bayram bitiş saatinde yakın Pazar günü saat 12.00 de yapan başkan Kahramanmaraşlılara iki bayramı bir arada yaptırdı. Kahramanmaraş Elbistan ve Çevre Köyleri Derneği Şeyh Hamit Güneş; şunları anlattı:

“Bugün ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı, öncelikle tüm ulusumuzun “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı”nı kutluyoruz. Pazar günü ailelerine ayıracakları vakitlerini bugün davetimizi kırmayıp bizlerle burada gücümüze güç katan bir olan hemşerilerimize, sizlere ve misafirlerimize teşekkür ediyorum. Öncelikle bilhassa Maraş Yurt Dernek Başkanı Ali Uslu ve Yönetimine, Alkayaoğlu Dernek Başkanı Hasan Yıldız ve Yönetimine, Güneştepe Dernek Başkanı Fevzi Erkan ve Yönetimine, Kartal’dan mali müşavir Selahattin Kozan’a, matbaacı Mahmut Yener’e, avukat Ramiz Okur’a, YC Emlak Yusuf Ünsal hemşehrimize, esnaf hemşehrilerimiz Harun Demir, Mehmet Güneş, Mustafa Güneş, Cuma Yıldırım, Çatalca İSKİ personeli ve kurbanlık organizasyonu yapan Ahmet Kutuzman’a bizleri kırmayı bizlerle bir oldukları için teşekkür ediyorum. Bu arada; Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal ve Birüni Rektörü Prof.Dr. Adnan Yüksel hemşerilerimiz 29 Ekim programları dolayısıyla kahvaltıya iştirak edemedi, mesaj yolladılar.

Bugün burada yine bizim sesiniz oldunuz. Biz Kahramanmaraşlılar sizinle yaklaşık bir senedir yapmış olduğumuz tüm etkinlik ve faaliyetlerde gündem olmaya başladık bunda Eyüp Kadir Kılcı olarak hemşerim katkınız büyük size çok teşekkür ederek sözlerime toplantımızda ele alına konuları ifade etmek isterim. Bugün burada gücümüze güç kattık. Davetimize icabet eden 115 hemşerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıda ortak paydamız bürokratlarımızın derneklerimizle pek barışık olmadığı dile getirildi. “Bütün dernek başkanlarımızın ortak kaygısı bürokratlarımızla daha etkin ve birlikte güçlü olmak oldu. Bürokrasinin bizleri pek kala almadığı birçok yerde bununla dernek başkanlarımızın karşılaştığını, yapabilecek işlerini dahi yapılabilemez konuma geldiklerini anlattılar. Bu konuların aşılabilmesi için önümüzde günlerden itibaren güçlü lobi oluşturmak adına güçlerimizi birleştirdik. Bu bir Elbistan Dernekler Federasyonu olabilir. Bundan sonraki buluşmamızda Elbistan’ın saklı kalmış yöresel tatları Elbistan tarhanası, ceviz lokumu memleketimize özgü yöresel tatlarımızı İstanbul’da hemşerilerimizle bundan sonraki toplantılarımızda buluşturacağız. Bir nevi memleket özlemini gidereceğiz” dedi.

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

Nurhak’ta insanlar göçe zorlanıyor

Maraş’ın Nurhak ilçesi kırsal Umutlu Mahallesi sınırlarında bulunan Göksu Çayı, üzerinde kurulan Hidroelektrik Santralleri...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...