Diyanet İşleri Başkanı’nın son yıllardaki tartışmalı açıklamaları

0

Türkiye’de cumhuriyet tarihinde ilk kez adli yılın Diyanet İşleri Başkanı’nın duasıyla açılmasının yankıları sürüyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Yargıtay binasındaki Adli Yıl Açılış Töreni’nde okuduğu duaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca da eşlik etti. Bu görüntü yargının bağımsızlığı tartışmalarını alevlendirdiği kadar din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması anlamına gelen laiklik ilkesinin de doğrudan çiğnendiği yönündeki eleştirileri artırdı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın törende dua etmesi, sosyal medya platformlarında, siyaset kulislerinde, yargı çevrelerinde tartışma yaratırken, Erbaş sert eleştirilere de maruz kaldı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tutumu üç yıldır uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte gündeme gelen “Türkiye tek adam rejimiyle mi yönetiliyor” sorusuna bir yenisini daha ekledi: “AKP iktidarı laiklik ilkesinden vaz mı geçiyor?”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın adli yıl açılışında dua okumasıyla başlayan laiklik tartışmaları sürerken, sosyal medyada yeni bir yasal düzenleme talep etmesi de tepkilere yol açtı. Diyanet İşleri Başkanı’nın “siyaset yaptığı” görüşünü savunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “eğer siyaset yapacaksa cüppesini çıkarması” gerektiğini bildirdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise “30 Ağustos’ta içinde Atatürk olmayan bir duanın altında Diyanet İşleri Başkanı’nın imzası vardır. Biz de söyleyince kızılıyor. Bunların, Allah’ın tahsildarlığına soyunmak gibi bir yaklaşımları da var ama bu memlekette, -Allah’tan kork- denecek son kişi Diyanet İşleri Başkanı’dır” çıkışında bulundu. Başkan Ali Erbaş’a “Allah’tan kork” diye seslenen Altay, “Sen Diyanet İşleri Başkanı’sın. Senin rehberin Erdoğan değil, senin rehberin Kur’an. Böyle bak hayata. Konuşurken de böyle konuş” çağrısı yaptı.

“Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım”

Eleştiriler karşısında AKP sessiz kalmayı tercih ederken, Erbaş adli yıl açılışı ile ilgili eleştirilere ise dün şu sözlerle yanıt verdi:

“Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım. Adaletsiz İslam olur mu? İnanç, sokakta olmasın insanın içinde olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine yargısına yansımasın. Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar.”

© Deutsche Welle Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz