SKB: Milyonlarca kadının iradesi karara sessiz kalmayacaktır

0
39

Yazılı bir açıklama yapan Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) şunları belirtti: “Türkiye’de politik İslamcı faşist AKP MHP iktidarı bir gece yarısı cumhurbaşkanı kararı ile İstanbul sözleşmesini feshettiğini duyurdu.

Kadınların ve kadın örgütlerinin yoğun mücadelesi sonucu 11 Mayıs 2011’de imzalan anlaşma, 20 Mart 2021 gecesi 3718 no’lu kararla, diktatör Erdoğan’ın imzasıyla iptal edildi. Kendi burjuva yasalarını askıya alarak ve yasalarına aykırı biçimde sözleşmeden çekildiler.

AKP ve MHP faşist bloğunun kadın düşmanı uygulamalarına bir kez daha şahit olduk. Ancak unutulmasın ki İstanbul Sözleşmesi, sadece bir imzalık bir sözleşme değildir. Nasıl ki bir anda imzalanmadı ise, aynı şekilde bir gece yarısı iptal edilmesi kabul edilemez. Nasıl ki kadın mücadelesi, kadın gücü bu sözleşmeye imza attırdı ise, yine milyonlarca kadının iradesi karara karşı sessiz kalmayacaktır.

Kadınlar her gün katledilirken, kadınlar her gün tecavüze uğrarken, İstanbul Sözleşmesinin iptal edilmesi kesinlikle kabul edilebilir değil. Biz kadın örgütleri yıllarca İstanbul Sözleşmesi etkin uygulansın diye mücadele veriyoruz.

Bu yapılmadığı için, binlerce kadın yaşamını yitirdi. Milyonlarca kadının, taciz tecavüzden dolayı hayatları karardı. Kadınlar için, her yer suç mahalli, her alan şiddet yeri oldu. Bunun sorumlusu ataerkil faşist diktatörlüktür, bunun sorumlusu faşist Erdoğan iktidarıdır.

İstanbul Sözleşmesinden çıkma kararına karşı Avrupa’da yaşayan göçmen ve yerli ilerici ve devrimci kadınları ve kadın örgütlerini sokağa çıkmaya ve iptal kararını tanımadığımızı haykırmaya çağırıyoruz.

Sokakta kazandığımız hakları kimsenin gasp etmesine izin vermeyeceğimizi yine sokakta haykıracağız. Bulunduğumuz her alanda bunu tanımadığımızı haykıralım. Bu durum sadece Türkiye ile sınırlı kalmayacak. Ellerine kan ve suç bulaşan bu iktidar, derhal 3718 nolu kararını geri çek! İstanbul sözleşmesi haktır, kadınlar susmayacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here