AABK’den iktidara Gergerlioğlu tepkisi: Sevsinler sizin insan hakları paketinizi

0
120

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesine tepki göstererek basın açıklaması yaptı.

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösteren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), yaptığı basın açıklamasında, “Cumhuriyet, tarihinin en karanlık döneminden geçilen şu günlerde, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bir haber portalında, ki hakkında kovuşturma olmayan ve hala yayında olan bir barış haberini retweet ettiği için, jet hızıyla cezalandırıldı. Halkın iradesi yok sayılarak milletvekilliği düşürüldü” ifadelerine yer verdi.

“SEVSİNLER SİZİN İNSAN HAKLARI PAKETİNİZİ!” 

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Gene tam bu hukuksuzluğun yaşandığı saatlere denk getirilerek, HDP’yi kapatma amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı dava gündeme getirildi. Ömer Faruk Gergerlioğlu bunu hak edecek ne yaptı? Her kesimden insanın uğradığı insan hakları ihlallerini bıkmadan usanmadan gündeme getirmekten başka kime ne kötülüğü dokundu? Birileri gibi hırsızlık mı yaptı? Devletin imkanlarıyla har vurup harman mı savurdu? Saraylarda mı yaşadı? Soruyoruz; HDP ve Gergerlioğlu size, bu ülkeye hangi kötülüğü yaptı? Canlar, Gergerlioğlu’nun vekilliğinin AKP-MHP eliyle TBMM Genel Kurulu’nda düşürülmesiyle ve HDP’yi kapatma amacıyla açılan dava ile, Türkiye tarihine bir kara leke daha eklendi. Üstelik, artık faşizan gelişmelerin yaşandığı günler içinde olduğumuzu ve giderek daha da karanlık bir sürece Türkiye’yi sürüklediğinizi, bizim gibi tüm dünya görüyor. Bu meselenin sadece Gergerlioğlu veya HDP meselesi olmadığını, bir demokrasi, insan hakları sorunu olduğunu, tüm dünya halkları biliyor.”

“DEMOKRASİ MÜCADELESİ DURDURULMAYACAK”

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Şunu da siz bilin ki; her biri haysiyetiyle bedel ödeyen ve ödemeye hazır can yoldaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Faşizan saldırılar artarak sürse de, fezlekeler sıraya konulsa da, HDP’nin, CHP’nin milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, akademisyenler, öğrenciler, kadınlar, isçiler, devrimciler… hapse doldurulsa da, belediyelere kayyum atansa da, demokrasi mücadelesi durdurulamayacak. Her ses çıkarana vurarak muhalefete gözdağı verme hesabınız tutmayacak. AKP-MHP iktidarı demokratik meşruiyetini daha da yitirecek. Zor ve baskı aygıtlarıyla ayakta durmaya çalışan zalimler, her gün biraz daha sona yaklaşacak ve yargılanmaktan asla kurtulamayacak.”

“TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİ, BARIŞ, VE EMEK GÜÇLERİNİ HIZLA TAVIR ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Açıklamada, demokratik kamuoyuna çağrıda bulunularak şunlar kaydedildi:

“Tüm mazlumları, ötekileri, ezilenleri bu hukuksuzluğa karşı ama’sız, fakat’sız tutum almaya, bu faşizan saldırılara ve AKP-MHP yönetimine karşı tüm demokratik güçleri birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Türkiye’nin demokrasi, barış ve emek güçlerini bir, iri ve diri olarak bulunduğu alanda hızla tavır almaya çağırıyoruz. Hep birlikte mücadele ve dayanışma ile bu saldırıları durdurabiliriz. Gün, ama’sız, fakat’sız baskılara, korkutmalara ve saldırılara karşı dayanışma içinde olma, özgürlüğe, adalete, sevgiye ve kardeşliğe dair umutları büyütme günüdür. Aşk ile.”

(HABER MERKEZİ)

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz