Tüm Tokder: Tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta yüz aklarımızdır

0
33

Tüm Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği (Tüm Tokder), İstanbul’daki Boğaziçi protestoları sonrası tutuklanan Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz için yazı kaleme alarak “Gençlikle birlikte umutlu yarınlarımızı hapsetmeye çalışan güçler karşısında bizler de ‘Aşağı bakmayacağız’ diyerek tutuklamaları kınıyoruz” dedi.

Tüm Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Dernek Yönetimi, Boğaziçi protestoları sebebiyle Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz’ün tutuklanmasını kınadı.

Dernek yönetimi, sosyal medya hesabından “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” başlığı ile paylaştığı yazıda “Gençlikle birlikte umutlu yarınlarımızı hapsetmeye çalışan güçler karşısında bizler de ‘Aşağı bakmayacağız’ diyerek şu açıklamayı yaptı:

“AŞAĞI BAKMAYACAĞIZ”

“Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan Rektör Melih Bulu’nun antidemokratik yöntemlerle göreve gelmesini eleştiren, ayrıca hakkında intihal iddiaları ortaya çıkıp belgelerle ifade edilen M. Bulu ile üniversitelerinin bilimsel niteliğinin zedelendiğini dile getiren öğrenciler haftalardır bu uygulamayı protesto ediyor.

İktidar tarafından provokatörlükle, terör eğilimiyle suçlanan üniversiteliler ve onlarla dayanışma içinde bulunan kitlelerin savunduğu demokrasi ve aydınlık gelecek talebi her şeye rağmen yükselmeye devam ediyor.

Haftalardır süren eylemlerde çok sayıda genç darp edilerek, evleri basılarak, ters kelepçeler vurularak susturulmaya çalışılıyor ve onlarcası gözaltına alınarak direniş kırılmaya çalışılıyordu.

Geçtiğimiz hafta tutuklanan iki kişiden sonra Kadıköy’de yapılan eylem sonrası gözaltına alınan iki üniversite öğrencisi daha dün tutuklandı.

Tutuklanan Şilan Delipalta ve Anıl Akyüz bu ülkenin bilimden yana olan, demokrasiyi ve laikliğin değerlerini savunan, karanlığa karşı ışık olmak için mücadele eden gençleridir.

Geleceğimizin teminatı, yüz aklarımızdır.

Gençlikle birlikte umutlu yarınlarımızı hapsetmeye çalışan güçler karşısında bizler de ‘Aşağı bakmayacağız’ diyerek tutuklamaları kınıyoruz.

Şilan’a, Anıl’a tutuklanan, ev hapsiyle cezalandırılan, gözaltılarla baskılanan tüm demokrasi savunucularına özgürlük talep ediyoruz.

Karanlık yırtılıp

mavi ufuklar görünecek.

İnançla…”

(HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here