Özdemir’den Berlin’in Türkiye politikasına sert eleştiri

9

Yeşiller Federal Meclis milletvekili Cem Özdemir, Berlin’in Türkiye politikasını sert biçimde eleştirdi. Alman hükümetinin Türkiye’deki demokratik kuruluşlara desteğinin yetersiz olduğu eleştirisini getiren Özdemir “Alman hükümetinin Türkiye’deki sivil toplumu desteklemek üzere ilave çaba sergilemeyi gerekli görmemesi utanç verici” diye konuştu.

Cem Özdemir, meclis grubu olarak federal hükümete yönelttikleri bir soru önergesine verilen cevapta, Merkel yönetiminin, özellikle Türkiye’de hukuk devleti meselesinde muallakta kalan açıklamalar yaptığını belirterek Alman hükümetinin Ankara’ya yönelik tutumunu eleştirdi.

Welt gazetesine konuşan Özdemir, önergeye cevapta Alman hükümetinin Türkiye’deki yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ve orada faaliyet yürüten Alman siyasi vakıfları ile diyalog içinde olunduğunu vurgulamakla yetindiğini belirtti.  Özdemir ayrıca, cevapta hükümetin, hukuk devleti meselesinin 18 Ocak’ta Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından da gündeme getirildiğinin belirtildiğini aktardı.

Özdemir’e göre Ankara’nın Avrupa’ya yönelik çıkışı hesaplı

Özdemir, Welt’e verdigi demeçte “Türkiye Savunma Bakanı bu hafta Almanya’ya yönelik sempati atılımı amacıyla Almanya’ya geldiği sırada, Türkiye’de Erdoğan muhalefete yönelik baskıyı daha da artırdı ve barışçıl biçimde gösteri düzenleyen protestocuları tutuklattı“ diye konuştu ve Türkiye’deki sivil toplumla dayanışmanın yetersiz kaldığını belirtti.

 <p><b>Hulusi Akar ile Annegret Kramp-Karrenbauer</b></p>  <p>Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçen Salı günü Berlin'e gelmiş, burada Alman mevkidaşı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) parti üyesi Annegret Kramp-Karrenbauer tarafından kabul edilmişti. Görüşme sonrası Alman Bakan, müttefikler arasındaki özel ve olumlu sinyallerden söz ederek, Türkiye'nin geçmişte de bugün de önemli bir NATO partneri olduğunu vurgulamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yaz