Fransa’da katliam hazırlığındaki çetelere ağır hapis cezaları

0
20

Yaşları 24 ve 41 arasında değişen Kuzey Afrika kökenli üç kişinin Paris’teki yargılamaları sonucu 22 ile 30 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Anti Terör Savcılığı (PNAT) tarafından 20 ila 30 yıl arasında hapis cezası istediği 3 kişiden ikisi 30 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında 20 yıl hapis cezası istenen üçüncü kişiye ise 22 hapis cezası verildi.

30 yıl hapis cezası verilenlerden bir kişinin Fransız vatandaşı olmaması nedeniyle cezasını çektikten sonra sınır dışı edilmesine de hükmedildi.

Paris’te yargılanan üç kişi Fransa Ulusal Genel Güvenlik Direktörlüğü (DGSI) adlı iç istihbarat örgütünün ‘Ulysse’ adı verilen bir siber sızma operasyonu sonucu yakalanmışlardı. Suriye ve Irak’taki DAİŞ emirleriyle bağlantıya geçen bir muhbirin bilgilendirmesi sonucu Mart 2016’da takibe alınan bu kişilerin Fransa’da katliam gerçekleştirmek için kalaşnikov silah almaya çalıştıkları belirlenmişti. Hapis cezası alan kişilerin, Ortadoğu’daki bir DAİŞ emirinin kendilerine verdiği ve kalaşnikov silahların gömülü olduğu yere ait olan koordinatlarla yakalanmaları sonucu katliam girişiminin boşa çıkarıldığı bildiriliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here