Celal Fırat: İnancımızda Sadaka yoktur, Hızır Lokması vardır

0
48

Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, “Alevi toplumu Hızır inancıyla yeryüzünde benzeri olmayan insani değerler hareketini başlatmıştır” dedi.

ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, ‘Hızır Lokması’ başlıklı yazısında Alevi toplumu için Bozatlı Hızır’ın ne anlam ifade ettiğini kaleme aldı.

Celal Fırat, günümüzde yaşanan yoksulluğun ortak toplumsal bir sorun haline geldiğini ifade ederek iktidarın sosyal devlet anlayışıyla çalışmadığını belirtti.

“BİZİM İNANCIMIZDA SADAKA YOKTUR”

ADFE Başkanı Celal Fırat, yoksullukla mücadele konusunda belediye, dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarının geleneksel görevler üstlenip kendi çabalarıyla çalıştıklarını belirterek Hızır inancına dair şu bilgileri paylaştı:

“Özellikle inançları yok sayılan, kamuda tüm özel çalışma alanlarında ayrımcılıkla karşılaşan Alevi halkı kendi içinde derin bir yoksulluk derecesine düşmüş durumda.

Geçmişten günümüze bir arada yaşamayı, sosyo-kültürel ve ekonomik koşullara karşı dayanışma ve yardımlaşmayı inançsal kabul eden Alevi toplumu, bu yaşamı adalet, güven, hak ve hukuk üzerine kurmuş, bu kurguyu HIZIR inancıyla temas ettirerek yeryüzünde benzeri  olmayan insani değerler hareketini başlatmıştır.

Haksızlığa karşı Şahı Merdan Ali, adaletsizliğe karşı Şah Hüseyin, Kızılbaşların mihmanı ve paşalara-beylere karşı Pir Sultan’dır Bozatlı Hızır.

Tüm dinler tarafında telkin edilen ‘sadaka’ zenginden fakire acıma duyusuyla pratize edilirken, bizim inancımızda ‘Sadaka’ yoktur. Çünkü sadaka; toplum içinde yalnızlaştırılmış ve bireycilik hissi dayatılmış varlıklı kişilerle fakirler arasında bir vicdan etkileşimdir. Bu etkileşim içinde yer almayan Aleviler, birbirinin Hızır’ı olmayı sürdürmüşler, mekân, uzaklık, yakınlık gibi ölçülerin dışında gelişen bu erdemli yaşama duygusunun adı ‘Hızır Lokması’ olarak anlamlaştırmışlardır.

Son derece hassas ve içten olan bu cümle kişinin sadece zaruri ihtiyaçları olan beslenme ve barınmayı değil, bireysel tutumlarının insani olmasını, sadakatle ve kıymetle bir yaşam sürmesine yöneliktir.

Bu anlamda Alevi Dernekleri Federasyonu ‘Hızır Lokması’ hareketiyle dayanışma çağrısını yaparak Alevilerin değerlerine karşılık hak, hukuk, adalet anlayışıyla yaşamlarını, yardımlaşmalarını sağlayacaktır.

(HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here