Britanya genelinde 21 Mart’ta yapılacak nüfus sayımı için Alevilere çağrı-VİDEO

0
47

Britanya genelinde yapılan nüfus sayımı, 21 Mart 2021’de yine gerçekleşecek. Nüfus sayımı için inanç kısmında Alevilere de yer verilmesi yönünde yapılan çalışmaların önemli olduğunu belirten Psikolog Özgür Aykut ve Britanya Kürecikliler Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Doğan, yurttaşlara duyarlılık çağrısında bulundu.

Her 10 yılda bir Britanya genelinde yapılan nüfus sayımı (Census), 21 Mart 2021’de yine gerçekleşecek. Nüfus sayımı için inanç kısmında Alevilere de yer verilmesi yönünde İngiltere hükümetinin resmi sitesinde imza kampanyası başlatıldı.

Konuya dair Psikolog Özgür Aykut ve Britanya Kürecikliler Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Doğan değerlendirmede bulundu.

“KENDİ KİMLİKLERİMİZİ RAHATÇA YAZABİLECEĞİZ”

Psikolog Özgür Aykut, yapılan sayımda ‘Alevi’ yazılması için yapılan çalışmanın güzel bir gelişme olduğunu belirterek, “Yapılması gereken geç kalınmış bir olaydı. Çünkü gittiğimiz yerlerde formları doldurduğumuzda kendinize ait bir inancımızı yazamamanın üzüntüsü vardı ve akıl karışıklığına yol açtığını bir psikolog olarak söyleyebilirim. Aslında insanlara bir rahatlatmada sağlayacak. Çünkü kendi kimliklerini rahatça yazabilecek ve güzelce ifade edebilecekler. Onun için yapılan çalışmayı gerçekte olumlu buluyorum ve daha da faydalı gelişmelerin olacağını da söyleyebilirim” dedi.

“NÜFUSUMUZU BELİRGİNLEŞTİRMELİYİZ VE KABUL ETTİRMELİYİZ”

Britanya Kürecikliler Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Doğan da, 10 yılda bir yapılan nüfus sayımında kendi kimliklerini ve inançlarının tanınmasına dönük bir çalışmanın önemli olduğunu ifade ederek, “Bizler bugün Avrupa’da yaşayan Alevi, Kürt vatandaşları olarak geldiğimiz bu ülkede kendi etkimizi, irademizi, gerek siyasi alanlarda gerek bürokraside gerek günlük yaşam alanlarımızda etkili kılabilmek için nüfusumuzun ne kadar olduğunu belirginleştiren ve buna vesile olan bu nüfus sayımında çok doğru bir şekilde ifade etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDE ÖNEMLİ BİR FIRSAT VAR”

21 Mart’ta başlayacak olan nüfus sayımı için gelecek olan formlara Alevi inancında olan Alevi yurttaşların Alevi olduklarını, Kürt olan kimliklerini Kürt olarak belirtmeleri gerektiğinin altını çizen Doğan, şunları söyledi:

“Önümüzdeki süreçte bizim toplumsal etkimizin daha farklı olacağı noktasında önemli bir çalışma. Bizler halen yüzyıllardır elimize verilen bir Türk ve İslam tanımı var. Biz bunu kabul etmesek de içselleştirmesek de maalesef var olan gerçek bu. Önümüzde bir fırsat var. Gerçekten bu konuda çok doğru çok ciddi bir şekilde üzerinde durmamız gerekiyor. Evlerimize posta ile gelecek olan forumlara doğru bir şekilde kendinizi ifade etmemiz gerekiyor.”

Elif TABAK/ İNGİLTERE

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here