AABK Kurucu Genel Başkanı Turgut Öker’in 23 Şubat’ta duruşması görülecek

0
11

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Kurucu Genel Başkanı Turgut Öker, hakkında açılan yeni bir davadan dolayı 23 Şubat tarihinde İstanbul Anadolu Adliyesi’nde duruşması görülecek. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) Kurucu Genel Başkanı (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in duruşması 23 Şubat Salı günü, saat 12:00’de İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

NE OLMUŞTU?

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker 2012 ve 2015 yıllarındaki yaptığı konuşmalar ve sosyal medyadaki paylaşımlarında dolayı defalarca yargı karşısına çıktı. Çifte vatandaşlığa sahip olmasına rağmen dönem dönem hakkında yurt dışına çıkış yasağıda konuldu.

‘‘Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla hakında açılan davadan, 2020 yılında 11 ay 20 ceza aldı. Mahkeme, bu hapis cezasını 7 bin TL para cezasına çevirerek, Öker hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırmıştı.

Öker, İstanbul’da yapılan 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adı verildikten sonra kamuoyuna dönük yaptığı açıklamadan dolayı da para cezası aldı.

Turgut Öker, 3. Köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesine ilişkin, “Hitler bugün Yahudiler için ne ifade ediyorsa Yavuz Sultan Selim’de Aleviler için aynı şeyi ifade ediyor.‘‘ demişti. Öker, bu ifadelerinden dolayı 8 bin 500 TL para cezası almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here