‘Görevden alınıp sürgün edilmesi gerekenler PTT’de yolsuzluk yapanlardır’

17
          <strong>Haber-Sen, İzzettin Ekin ve Esra Ademhan’ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı onayı ile kamudan ihraç edilmesini basın açıklaması yaparak kınadı. KESK Eş Başkanı Bozgeyik, “Bizce görevden alınıp sürgün edilmesi gerekenler PTT’de yolsuzluk yapanlardır” dedi.  </strong></p><iframe id="_ytid_12893" width="1170" height="658" data-origwidth="1170" data-origheight="658" src="https://www.youtube.com/embed/8gkNuC9UB9I?enablejsapi=1&autoplay=0&cc_load_policy=0&iv_load_policy=3&loop=0&modestbranding=1&fs=1&playsinline=0&controls=1&color=red&cc_lang_pref=tr&rel=0&autohide=2&hl=tr_TR&theme=dark&" class="__youtube_prefs__ epyt-is-override no-lazyload" title="YouTube player" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen data-no-lazy="1" data-skipgform_ajax_framebjll=""></iframe><p>15 Temmuz darbe girişimi öncesinde çıkarılan 2016/4 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’ne istinaden açığa alınan Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber Sen) üyesi İzzettin Ekin ve 3 No’lu şube yöneticisi <strong>Esra Ademhan,</strong> Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı<strong> </strong>onayı ile kamudan ihraç edildi.

Karara tepki gösteren Haber Sen, Genel Merkez binasında konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

“İKTİDAR CADI AVINA DEVAM ETMEKTE”

PTT’nin hukuksuz bir karara imza attığını söyleyen Haber Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, “OHAL kalktı ancak teftiş kurulu raporları ile kamudan ihraçlar devam ediyor! Darbe girişimini ‘Allah’ın bir lütfu’ olarak gören siyasal iktidar OHAL sonrası da kamudan ihraçlara devam ediyor” dedi.

İktidarın uzunca bir süredir kendine muhalif olan kesimlere yönelik başlattığı cadı avına devam ettiğini belirten Balcan, “Emekçilerin, anayasal ve demokratik bir hak olan çalışma hakkını elinden alarak, açlığa ve sefalete mahkûm etmeye çalışmaktadır. Kamudan İhracı bir silah olarak gören AKP iktidarı, kendine biat etmeyen, barıştan, demokrasiden, insan haklarından, özgürlüklerden, sendikal hak ve özgürlük mücadelesinden yana kesimleri susturmak, baskılamak amacıyla kullanmaktadır” diye konuştu.

“İHRAÇ EDİLEN TÜM ÜYELERİMİZ İŞLERİNE İADE EDİLENE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Balcan, kamu emekçilerinin iş güvencesinin OHAL ve KHK rejimi ile fiili olarak ortadan kaldırılması kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Üyelerimizin hala hukuka aykırı düzenlemeler ve düzmece soruşturmalarla çalışma hakkı elinden alınmaktadır. İhraç edilen kadın sekreteri arkadaşımız Esra Ademhan arkadaşlarımızın fiilen görev başındayken sabah işe geldiğinde eline tutuşturulan İzzettin Ekin arkadaşımıza ise posta yolu ile tebliğ edilerek hukuka aykırı bir şekilde çalışma hakkı elinden alınmıştır. Üyelerimizin adli hiçbir soruşturması ya da davası bile yokken; tebliğ edilen kâğıt parçasında, mesnetsiz ve dayanaksız iddiaları destekler hiçbir delil ve gerekçe gösterilmemişken Bakanlığın ihraç kararı hukuka aykırı olduğu gibi haksız ve hukuksuzdur. Geçtiğimiz Eylül ayında yine aynı gerekçeler bahane edilerek ihraç edilen üyemiz ve 4 No’lu şube yöneticimiz, Mehmet Emin VARLI açtığımız dava sonrasında mahkeme tarafından ihracı hukuka aykırı bulunmuş ve arkadaşımız işine geri dönmüştür. Aynı gerekçelerle, kes kopyala mantığıyla ve tüm hukuk normlarını çiğneyerek alınan bu karar da er ya da geç arkadaşlarımızın dönüşüyle sonuçlanacaktır. İhraç edilen üyelerimiz ve daha önce ihraç edilen tüm üyelerimiz işlerine iade edilene kadar mücadelemizin süreceğinin bilinmesini istiyoruz. OHAL, KHK rejimi ve sonrasında teftiş kurulu raporları ile ihraç ettiğiniz arkadaşlarımızın tamamı işine geri dönecek, biz kazanacağız, emek kazanacak, demokrasi ve özgürlükler kazanacak.”

“SÜRGÜN EDİLMESİ GEREKENLER PTT’DE YOLSUZLUK YAPANLARDIR”

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise, 130 bine yakın kamu çalışanının benzer gerekçelerle işten çıkarıldığını belirterek, “2018’de OHAL olmamasına rağmen bir KHK çıkartılarak ihraçlar sürmüştür. Bir tür Anayasasızlık süreci yaşıyoruz. Maalesef bu ülke bir parti devleti haline dönüşmüştür. Üniversitelere atanan rektörler, valiler hep partili. Bizlere zorla dayatmada bulunuluyor. Bizce görevden alınıp sürgün edilmesi gerekenler PTT’de yolsuzluk yapanlardır. O kurumlarda ne oluyor hiç bir işlem yapılmazken mücadele eden üyelerimize yöneliyorlar. Karşı duruşumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

PİRHA/ANKARA

Yorum Yaz