Reşadiye köyleri altın madeni tehlikesi altında

86

Tokat Reşadiye’ye bağlı Kuyucak, Demircili ve çevre köylerde altın arama çalışmaları başladı.

Eldorado Gold Corp adlı şirketin Türkiye firması olan TÜPRAG pandemi döneminde Reşadiye’nin Kuyucak, Demircili köyleri ve Ordu-Mesudiye’ye bağlı çevre köylerinde altın rezervi belirleme çalışmasına başladı.

Yıllar önce bu bölgelerde ön çalışma yapan firma, Kuyucak ve Demircili köylerinin yayla ve meralarında toprak ve kaya numuneleri alarak rezerv tespiti yapmıştı. Bölge halkı tarafından firmanın daha önce rezerv tespiti yapılacak alanları belirlediği, sonrasında ise madeni çıkarıp siyanürle ayrıştırarak altın elde etme çalışmalarına geçileceği ifade ediliyor.

Bölgede 2004 yılından çalışmalara başlayan 2005, 2018, 2019 yıllarında rezerv tespit çalışmalarına devam eden TÜPRAG devamında ise sıyırma, derin sondaj, dinamitle patlatma ve siyanürle ayrıştırarak endüstriyel altın elde etme aşamasına geçecek.

TARİHSEL VE YAŞAMSAL ALANLARIN TAHRİP TEHLİKESİ KAYCI VERİYOR

Altın arama çalışmalarının, başta Kuyucak ve Demircili olmak üzere çevre köylerin hayvanlarını otlattıkları meralar, yaylalar, tarım yapılmakta yapılmakta olup orman alanlarının dışında Selemen diye bilinen tarihsel alana ve yerleşim alanlarına doğru genişleyeceği öngörülmekte. Bölge ve çevresindeki yaşam alanlarının büyük olanda tahrip edilme tehlikesiyle karşı karşıya olması kaygıları arttırıyor.

KÖYLÜLER MÜCADELE ETMEKTE KARARLI

Siyanürle altın üretiminin yaşam alanlarına, doğaya, ekolojik dengeye verdiği zarar vereceğini söyleyen bölge halkı kendilerine yakın olan Fatsa, Erzincan İliç, Dersim ve Gümüşhane’de yaşam alanlarının tahrip edildiğini hatırlattı.

Ayrıca bölge halkı Tokat Erbaa, Niksar ve Kaz Dağları’ndaki yaşam alanlarını siyanür ile altın arayan şirketlerden korumak için doğa savunucularının sürdürdüğü mücadeleyi de yakından takip ettiklerini ifade ediyorlar.

Yaşamını hayvancılık ve küçük ölçekli tarım ile sürdüren Kuyucak, Demircili ve çevre köylerinde yaşayanlar meralarını, yaylalarını, tarlalarını, yaşam alanlarını korumak için mücadele etmekte kararlı oldukları gelen duyumlar arasında. Aynı zamanda köylerde doğup ekonomik nedenlerle büyük şehirlere göç edenler de İstanbul, Ankara gibi kentlerde  oluşturduğu dernekler çatısı altında altın madenine karşı mücadele  ediyor ve yerele dayalı mücadele eksenini geliştirmeye çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda yaşam alanlarının yok olmaması için ayrım yapmadan tüm siyasi partilere,  yerel yönetim birimlerine, sivil inisiyatiflere, ekoloji örgütlerine de ortak mücadele için çağrıda bulunuyorlar.

(HABER MERKEZİ)

Yorum Yaz