‘Pandemi tedbirleri arttırılsın’ dedi Urfa’ya sürgün edildi!

5

Haber-Sen genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun Zonguldak’tan Urfa’ya sürgün edilmesini protesto etmek isteyen sendika üyelerine polis izin vermedi. Haber-Sen üyeleri yaptığı açıklamada, “PTT’deki çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve pandemiye karşı tedbirlerin hayata geçirilmesini talep eden emekçilerin sürgünü insanlık suçudur” dedi.

Pandemi nedeniyle iş yerlerinde önlem alınmadığını ifade eden PTT emekçileri hakkında soruşturma açılırken Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise Zonguldak’tan Urfa’ya sürgün edildi.

Durumu protesto etmek isteyen sendika yöneticileri ile üyelerin, Ankara’da PTT Genel Merkezi önünde yapmak istediği basın açıklamasına da izin verilmedi. Emniyet güçleri, zor kullanarak, aralarında KESK Eş Genel Başkanlarının da olduğu grubu bölgeden uzaklaştırdı.

Haber-Sen üyeleri, basın açıklamasını okumak için Genel Merkez önünde bir araya geldi. Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, korona sebebiyle 6 PTT çalışanının yaşamını yitirdiğini hatırlatarak şu açıklamayı yaptı:

“PTT, SENDİKAMIZI SUSTURMA ÇABASI İÇİNE GİRMİŞTİR”

“PTT Emekçileri, sağlık emekçilerinden sonra sahada en aktif çalışan ve bu süreçten etkilenen emekçilerdir.

Posta Emekçilerine enfeksiyon riskiyle ilgili bilgilendirmenin yapılması, gerekli ve yeterli ekipmanın sağlanması, tüm işyerlerinin ve araçların düzenli aralıklarla dezenfekte edilmesi, tüm çalışma alanlarının sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmesi ve tüm dağıtım süreçlerinin riski en aza indirecek biçimde yeniden tasarlanması zorunluluk iken yetersiz tedbirlerle gerek PTT çalışanlarının ve gerekse de yurttaşların sağlığı tehlikeye atılmaktadır.

Sendikamızın gerçekleri dile getirmesinden rahatsız olan PTT yönetimi şimdi de Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nu Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün ederek yasalara aykırı, hukuksuz işlem yapmıştır.

Sendikal hakların, sendika üye ve yöneticilerinin Anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerle korunduğunu, sendika yöneticisinin görev yerinin değiştirilmesinin yasalara aykırı olduğunu çok iyi bilen PTT yönetimi Genel Sekreterimizi sürgün ederek sendikamızı susturma çabası içine girmiştir.

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve pandemiye karşı tedbirlerin hayata geçirilmesini talep eden emekçilerin sürgünü insanlık suçudur. Sendikal örgütlenmeye ve demokratik hak mücadelesine vurulmak istenen bir darbedir, bu asla kabul edilemez!

Sendikamız Merkez Yönetim Kurulunun aldığı karar gereği, Genel Sekreterimiz İbrahim Damatoğlu nun sürgünü geri alınana kadar eylem ve etkinliklerimiz devam edecektir.”

“YAPILAN BÜYÜK VEFASIZLIKTIR”

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen de polis müdahalesini eleştirerek, “PTT yönetimi ‘önlem alın’ taleplerinden neden rahatsız oluyor?” diye sordu. Gezen, emekçilerin güvencesiz çalıştırılma koşullarına karşı çıkacaklarını söyleyerek “Tüm emekçilerin sağlığı için kapanma istemeye ve bu kapanmanın da sosyal koruma ile birlikte, herkese gelir güvencesi sağlanmasıyla birlikte yapılmasını, işten atmaların yasaklanmasını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Eyleme destek veren CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz Yılmaz ise “PTT bir yandan soyuluyor bir yandan da emekçileri sömürüyor” diyerek şunları söyledi:

“Şanlıurfa’da nasıl bir ihtiyaç var ki ve bu ihtiyacı sadece İbrahim Damatoğlu nasıl karşılayacak ki tüm Türkiye geçildi ve Zonguldak’tan Urfa’ya sürüldü. Bu büyük bir haksızlıktır. Bu pandemi koşullarında sağlık emekçilerinden sonra en fazla emek harcayanların başında, kapı kapı dolaşan PTT emekçileri vardır. Yapılan büyük bir vefasızlıktır.”

PİRHA/ANKARA

Yorum Yaz