’İskoçya için bağımsızlık zamanı’

0
20

Birleşik Krallık içerisindeki özerk bölgelerden olan İskoçya’da halkın büyük çoğunluğu Avrupa Birliği’nden (AB) çıkılmasına dair 2016’daki Brexit referandumunda ‘hayır’ oyu kullanmıştı.

2014 yılındaki bağımsızlık referandumunda halkın yüzde 45 kadarının evet oyu kullandığı İskoçya’da Brexit’in kesinleşmesiyle birlikte artık bağımsızlık fikri daha taraftar kazanıyor.

24 Aralık Perşembe günü AB ile Brexit sonrasındaki ticari ilişkileri düzenleyecek anlaşmanın da kabul edilmesiyle birlikte bağımsızlık yanlısı İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, “Bağımsızlık zamanı geldi” mesajı verdi.

İskoçya’nın artık ‘Avrupa’nın bağımsız uluslarından’ biri olmasının vaktinin geldiğini yazan Sturgeon, “Hiçbir anlaşma Brexit’in bizden aldığını geri getiremez. Artık bağımsız bir Avrupa ulusu olarak kendi geleceğimizi çizme zamanımız gelmiştir” diye ekledi.

Sturgeon, geçtiğimiz haftalarda da sık sık yeni bir bağımsızlık referandumunun 2021 yılında mutlaka düzenlenmesi gerektiğini söylemişti. Ancak Londra buna yanaşmıyor.

2016’da halkın yüzde 62’sinin AB’de kalınmasını istediği İskoçya’da bağımsızlık referandumu düzenlenmesi durumunda ‘evet’ diyenlerin çoğunlukta olacağı biliniyor.

5,5 milyon nüfuslu İskoçya, 79 bin kilometrekarelik toprağa sahip ve Britanya’nın üçte birine denk geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here