Ekrem İmamoğlu’na suikast emri veren IŞİD’lilerin yakalandığı iddia edildi

2

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast emri veren IŞİD’lilerin yakalandığı iddia edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast emri veren IŞID’lilerin yakalandığını iddia eden Oda TV, 23 Kasım’da Ekrem İmamoğlu’nun koruma polislerine, “Artık daha dikkatli ve duyarlı olun” denildiğini ileri sürdü.

Haberde “İmamoğlu’na da bilgi verildi. İçişleri Bakanlığı ve Valilikle koordine olunarak güvenlik çemberi yeniden ele alındı. İstanbul Valiliği emriyle Ekrem İmamoğlu’nun koruma sayısı artırıldı” denildi.

İBB SÖZCÜSÜ: HERHANGİ BİR EYLEMCİNİN YAKALANDIĞI BİLGİSİ MEVCUT DEĞİL

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast hazırlığına ilişkin haberlerle ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Ongun, söz konusu kişilerin yakalandığına dair bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti.

Ongun’un paylaşımı şöyle:

“23 Kasım 2020 tarihinde resmi makamlarca bir terör örgütüne yönelik istihbari faaliyetlerde, İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik eylem talimatı verildiği bilgisi tarafımıza ulaştırılmıştır. Bilgi dahilinde mevcut önlemler korunmuş ve hassasiyet artırılmıştır. Tarafımızda herhangi bir eylemcinin yakalandığı bilgisi mevcut değildir. Başkanımızın açık kaynaklarda görüleceği üzere rutin programları ihbar tarihinden beri sürmektedir.”

EGM’DEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na suikast hazırlığı yönündeki haberlere ilişkin açıklama yayımladı. Söz konusu açıklamada, “Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir” ifadeleri yer aldı.

Emniyet’ten konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

“Bazı basın yayın organlarında yer alan “İmamoğlu’na yönelik suikast emri verilen DEAŞ militanları yakalandı” haberi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun bulunmuştur.

Dönem dönem kamu görevlilerine, devlet büyüklerine, korumaya tabi şahıslara, görevleri nedeniyle veya kamunun gündeminde olan sansasyon yaratabilecek kişi, kurum ve yerlere yönelik bu tür duyumlar ve ihbarlar gelmektedir.

Bu duyumlar veya ihbarlar ilgili kişiler ile paylaşılır ve bunların her biri bilgilendirilir. Bu konuda birimlerimiz tarafından gerekli tedbirler alınır.

Haberde yer aldığı şekilde bir suikast girişimi veya bir suikastçının yakalanması söz konusu değildir.

PKK/PYD, DEAŞ, FETÖ ve DHKP-C dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine yönelik çalışmalarımız milletimizin huzuru ve ülkemizin güvenliği için kesintisiz bir şekilde ve kararlılıkla devam etmektedir.

(HABER MERKEZİ)

Yorum Yaz