‘Dönemin tüm siyasi güçleri Maraş Katliamı’ndan sorumludur’

9

Emek Partisi Dersim İl Örgütü, yaptığı yazılı açıklama ile “Maraş Katliamı ile asıl amaçlanan; Aleviler üzerinden bütün ülke halkına gözdağı vermekti” dedi.

Emek Partisi Dersim İl Örgütü, Maraş Katliamı’nın 42. yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.“Maraş Katliamı başından sonuna kadar planlıydı” denilen açıklamada “Katliamdan sadece birkaç gerici faşist değil, dönemin bütün siyasi güçleri sorumludur” denildi.

“KATLİAMININ ACILARI HAFIZAMIZDA”

Katliamı organize eden asıl isimlerin yargılanmadığına dikkat çekilen yazıda şöyle devam edildi:

“Davanın bir numaralı sanığı Ökkeş Kenger (Şendiller) uzun yıllar devam eden davanın ardından beraat ettirilerek milletvekili seçilmiştir. Hatta Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyeliğine dahi getirilmiştir.

Cumhuriyet dönemi boyunca bu ülkede yaşayan halklar her zaman bir kıyıma maruz kaldılar. Maraş Katliamı ile hedef alınan Aleviler üzerinden, bütün ülke halkına gözdağı vermek asıl amaçlanandı! Bugün de bir yandan Kürt kentlerinde seçilmiş belediye başkanlarının yerlerine kayyumlar atanıp halkın iradesi yok sayılırken, Kürt siyasetçiler tutuklanıyor. Tek adam iktidarının gerici yayılmacı dış politikası yüzünden halklar ölüme mahkûm ediliyor. Pandemide binlerce yoksul işçi, emekçi hükümetin almadığı önlemler yüzünden ölüyor! Aydınlar, gazeteciler hedef gösteriliyor! Bir daha asla olmaz dediğimiz insanlık suçlarının misliyle işlendiği günümüzde, hâlâ Alevi evlerine konan çarpı işaretleriyle aleviler tehdit ediliyor; halkları, itlaf edilecek ‘haşareler’ yerine koyarak Maraşları, Çorumları, Madımakları hatırlatıyor faşizm!”

PİRHA/DERSİM

Yorum Yaz