ABD’de yılın siber saldırısı

8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümet kurumlarını hedef alan büyük çaplı bir siber saldırı düzenlendi.

Perşembe günü bir uyarı mesajı yayınlayan Amerikan Siber ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), gerçekleşen yeni hacker saldırısını, hükümet, eyaletler ve kentlerin yanı sıra altyapı ve özel sektör için de “ciddi tehlike” oluşturduğunu söyledi.

Saldırılarda çok sayıda üst düzey federal kurum hedef alındı. Bunlar arasında ticaret ve enerji bakanlıkları da yer alıyor. Şimdiye kadar elde edilen bilgilere göre hackerlar, SolarWinds firmasının yazılımı ile hükümet kurumları ve firmaların sistemlerine erişim sağlamayı başardı.

CISA, saldırganın sızdığı sistemleri saldırıdan arındırmanın “son derecede karmaşık” olacağını kaydetti. Saldırıların en az Mart ayından bu yana gerçekleşmekte olduğu kaydedildi. CISA, saldırgan veya saldırganların, “sabır, operatif güvenlik ve karmaşık bir ustalığa” sahip olduğunu kanıtladığını vurguladı.

Washington Post ve New York Times’da, saldırganların Rus istihbaratıyla bağlantılı olduğuna ilişkin iddialar yer aldı. Rus hükümeti, söz konusu suçlamaları reddetti.

 <p>Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliff</p>  <p><b>"Milli güvenliğimiz üzerinde etkileri olacak"</b></p> <p>ABD Temsilciler Meclisi'nde farklı komiteler, saldırıyla ilgili ortak bir soruşturma başlattı. Temsilciler Meclisi'nce Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliff, İç Güvenlik Bakanı Chad Wolf ve FBI Direktörü Christopher Wray'e gönderilen mektupta, saldırıların "ABD'nin milli güvenliği üzerinde ağır etkileri olabileceği" belirtildi.</p> <p>Türkiye siber saldırılara ne kadar hazır?</p> <p>ABD Senatosu Güvenlik Komitesi'nin Cumhuriyetçi ve Demokrat liderleri Jim Inhofe ve Jack Reed, söz konusu siber saldırı hakkında bilinmeyen çok şey olduğuna dikkat çekti. Senatörler, siber saldırının halen sürmekte olduğunu bildiklerini ve Rus istihbaratının bir operasyonu olduğuna ilişkin ibareler içerdiğini ifade etti.</p>     <p>ABD'deki resmi kurumlara saldırı devam ediyor.

© Deutsche Welle Türkçe

Yorum Yaz