İngiltere yeni tedbirler: Mutasyon hakkında ne biliniyor?

0
231

İngiltere, mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs nedeniyle ek tedbirler aldı. Uzmanlar, yeni virüsün daha hızlı yayıldığını ancak daha ölümcül veya aşılara farklı yanıt verdiğine dair bir kanıt olmadığını kaydetti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başkent Londra dahil ülkenin güneydoğusunda son dönemdeki vaka artışlarının mutasyon geçirmiş yeni koronavirüs türünden kaynaklandığını açıkladı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Johnson, eldeki ilk verilere göre, tespit edilen bu yeni türün eskisine kıyasla yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı olabileceğini belirtti.

Johnson, bu yeni türün daha ağır hastalığa yol açtığı ya da daha yüksek ölüm oranına sahip olduğunu gösteren herhangi bir bulgu olmadığını aktardı.

‘Önlemlerimiz değişmeli’

İngiltere hükümeti, başkent Londra, doğu ve güneydoğuda görülen vaka artışları nedeniyle yeni kısıtlayıcı önlemler devreye soktu. Johnson, “Bilimsel bulgular değiştiğinde bizim de aldığımız önlemler değişmeli. Virüsün saldırı yöntemleri değiştiğinde bizim de savunma yöntemlerimiz değişmeli ve bugün başbakanınız olarak, önümde başka bir seçenek olmadığını düşünüyorum” dedi.

İngiltere’de şu ana kadar uygulanan üç kademeli bölgesel önlemler sistemine dördüncü bir kademenin eklendiği ve Londra, güneydoğu ve doğunun bu kademeye dahil edildiği belirtildi. Yarın sabahtan itibaren geçerli olacak olan önlemler kapsamında, gıda satışı yapmayan tüm mağazaların ve spor salonu gibi yerlerin kapatılması öngörülüyor.

En katı kısıtlamaların uygulandığı bölgelerde, halkın Noel’de başka hane halkıyla bir araya gelmesi yasaklandı. Diğer bölgelerde ise yalnızca 25 Aralık’taki Noel gününde en fazla üç hane halkının bir araya gelebileceği açıklandı. Alınan önlemlerin ilk etapta 15 gün geçerli olacağı ve 30 Aralık’ta da gözden geçirileceği belirtildi.

WHO yakından takip ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ortaya çıkan yeni koronavirüs mutasyonuyla ilgil olarak İngiltere’deki yetkililerle “yakın temasta” olduklarını açıkladı.

Yeni mutasyon orijinal virüse kıyasla daha hızlı yayılıyor, ancak daha ölümcül olduğuna inanılmıyor. Yeni mutasyonun aşılara farklı bir tepki verdiğine dair kanıt da yok. WHO’nun Twitter mesajına, yeni mutasyon konusunda İngiliz yetkililerle temas halinde oldukları vurgulandı.

İngiltereli yetkililer, yeni mutasyonun daha çok ölüme yol açtığı ya da aşılar ve tedavilere farklı yanıt verdiğine dair bir kanıt bulunmadığını vurguladı.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz