Mehmet Özhaseki: Kadına şiddeti benim imanım engelliyor

8
                    <strong>İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına kadınların tepkileri devam ederken AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olarak “Sanki ‘kadına şiddeti engelliyor’ gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti… Ben imanımın gereği olarak merhametle davranıyorum, gözümün önüne hiç İstanbul Sözleşmesi gelmiyor”dedi.</strong>

Tartışmaların odağındaki İstanbul Sözleşmesi için kadınlar birçok alanda ‘İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ diyerek hükümetin sözleşmeden çekilme kararı için tepki gösterirken, İstanbul Sözleşmesi’sinde çekilme kararını destekleyen bir açıklama da AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’den geldi.

“BENİM İNANCIM ENGELLİYOR KADINA ŞİDDETİ”

Kayseri Melikgazi Belediyesi’nce İldem Mahallesi’nde temeli atılan Eski Çınarlar Yaşam Merkezi ve Akıl Küpü Kitap Kafe’nin tanıtım toplantısına katılan Mehmet Özhaseki, İstanbul Sözleşmesi hakkında açıklamalarda bulundu. “Sanki kadına şiddeti engelliyor’ gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti Ben imanımın gereği olarak merhametle davranıyorum, gözümün önüne hiç İstanbul Sözleşmesi gelmiyor” dedi.

“İMANIMIN GEREĞİ OLARAK MERHAMETLE DAVRANIYORUM”

Özhaseki Avrupa ve ABD’de aile kurumunun yok olma aşamasına geldiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Biz hala nikahta keramet olduğuna inanıyoruz. Evladımızın vakti geldiğinde hayırlı bir eşle evlenmesi için çaba gösteriyoruz. Durmadan tartışılan bir İstanbul Sözleşmesi var. Sanki ‘kadına şiddeti engelliyor’ gibi bir mefhum var, o niye engellesin benim inancım engelliyor kadına şiddeti. 1400 yıl önce bizim peygamberimiz kadının erkeğin üstünde erkeğin de kadının üstünde hakkı olduğunu söylüyor. Kadın hakları o zamandan beri var. Yoksa ABD’de 100 yıl önce kadınlar bir yangında yanarak öldü, diye kadınlar günü ilan edildi diye değil. 50-100 yıl önce kadına oy verme hakkı verildi diye kadın hakkı başladı diye bir şey yok ki. Ben imanımın gereği olarak merhametle davranıyorum, gözümün önüne hiç İstanbul Sözleşmesi gelmiyor. Orada birtakım tehlikelere yol açacak umdeler var, onların da kaldırılması lazım. Üçüncü cins dediğimiz, hemcinslerin evliliğine gidecek bir yolu açıyorsa bunu bir tehlike olarak görmek lazım. Yoksa biz kadına şiddeti engelleyecek her türlü yasa neyse arkasında dimdik dururuz. Bırakın öldürmeyi, kesmeyi, tokat atmayı, yan bile bakmayı yasaklayacak her türlü tedbire başvururuz.”

Kadına yönelik şiddeti önleme amacı taşıyan, Türkiye’nin de imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar devam ederken Temmuz ayında 36 kadın cinayeti işlendi, 11 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. AKP’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararına karşı kadınlar, eşitlik haklarının güvenceye alınması ve şiddete karşı korunması için önemli bir uluslararası belge olan İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmemesini ve etkin uygulanmasını istiyorlar.

(HABER MERKEZİ)

Yorum Yaz