Ana Sayfa Ekonomi ODTÜ Mezunlar Derneği İşçileri: Mobing ve disiplin uygulamaları ile karşı karşıyayız

ODTÜ Mezunlar Derneği İşçileri: Mobing ve disiplin uygulamaları ile karşı karşıyayız

0
ODTÜ Mezunlar Derneği İşçileri: Mobing ve disiplin uygulamaları ile karşı karşıyayız
                    <strong>ODTÜ Mezunları Derneği İşçileri uzun süredir yaşadıkları toplu sözleşme sürecine dair basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Arkadaşlarımızın hukuksuz biçimde işte atılmasına karşı ses çıkarmaya ve haklarımız için mücadele etmeye devam ediyoruz” denildi. </strong>

ODTÜ Mezunları Derneği İşçileri uzun süredir yaşadıkları toplu sözleşme sürecine dair basın açıklaması yaptı.  Açıklamada, “Bilindiği üzere son birkaç yıldır derneğin geldiği nokta özellikle biz çalışanlar açısından endişe uyandırıcıdır. Derneğin mali durumunun ve yaşandığı sıkıntıların birebir şahidi olan bizler ise uzun bir süredir ve özellikle pandemi dönemi boyunca çeşitli fedakarlıklarla ayakta tutmaya çalışıyoruz” denildi.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Haksız ve hukuksuz işten çıkarmalara maruz kaldıklarını belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Buna rağmen derneğin en temel bileşenlerinden olan bizler derneğin bu durumdan sorumlu olarak gösteriliyor ve haksız, hukuksuz işten çıkarmalara maruz kalıyoruz. Disiplin soruşturmaları ve yersiz tutanak düzenlemelerle mobinge maruz kalıyor ve baskı altına alınmaya çalışılıyoruz. Disiplin kurulları dahi toplanmadan arkadaşlarımız tazminatsız şekilde işten çıkarılıyor. Toplanan disiplin kurulları ise var olan toplu sözleşme kurallarına dahi uyulmadan arkadaşlarımızı işlerinden ediyor. Bunun en son örneğini geçtiğimiz hafta yaşadık. Yıllarca derneğe emek vermiş bir arkadaşımız toplu sözleşmede tanımlanan disiplin kurulu dışında oluşturulan derneğin kendi disiplin yönetmeliği uyarınca tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldı.

ODTÜ Mezunları Derneği gibi bir kurumun ODTÜ tarihini ve mücadelesini hiçe sayan bu tutumunu anlamak mümkün değildir. Keza Kasım ayında başlayan, örgütlü bulunduğumuz sendikamız olan DİSK’e bağlı Dev- Turizm İş ile yapılan toplu sözleşme süreci de işveren tarafından sürekli önü tıkanan bir hale getirilmiştir. Bunun sonucunda ise 06.08.2020 tarihi için almış olduğumuz grev kararını dernek yönetimine iletmiş bulunmaktayız. ODTÜ’nün ve ODTÜ Mezunları Derneğinin tarihine ve ruhuna aykırı olan bu tutumu sergileyen yöneticileri daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bizler ODTÜ Mezunları Derneği çalışanları olarak arkadaşlarımızın hukuksuz biçimde işte atılmasına karşı ses çıkarmaya ve haklarımız için mücadele etmeye devam ediyoruz.”

PİRHA/ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here