Ana Sayfa Kadın Ankara Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesini sahiplenmek için mücadeleye devam-VİDEO

Ankara Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesini sahiplenmek için mücadeleye devam-VİDEO

0
Ankara Kadın Platformu: İstanbul Sözleşmesini sahiplenmek için mücadeleye devam-VİDEO
                    <b>Ankara Kadın Platformu öncülüğünde İstanbul Sözleşmesi’nin çerçevesinde bir araya gelen kadınlar, son dönemlerde iktidar tarafından İstanbul Sözleşmesinin hedef alınmasına karşı “Sözleşme tam olarak uygulanana kadar, her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.</b><strong> </strong></p><iframe id="_ytid_85591" width="480" height="270" data-origwidth="480" data-origheight="270" src="https://www.youtube.com/embed/Y5lIHJ3VruM?enablejsapi=1&autoplay=0&cc_load_policy=0&iv_load_policy=1&loop=0&modestbranding=1&fs=1&playsinline=0&controls=1&color=red&rel=0&autohide=2&hl=tr_TR&theme=dark&" class="__youtube_prefs__ epyt-is-override no-lazyload" title="YouTube player" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen data-no-lazy="1" data-skipgform_ajax_framebjll=""></iframe><p>Ankara Kadın Platformunun çağrısıyla kadınlar İstanbul Sözleşmesinin hedef alınmasına karşı Kurtuluş Parkında bir araya geldiler. Etkinliğe HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm DKÖ, STÖ üyesi kadınlar ile çok sayıda kadın aktivist katılım gösterdi.

Açılışta Kadın aktivistlerden Fatma Kılıçarslan, “Bugün buraya İstanbul sözleşmesini tartışmak için bir araya geldik. Biliyorsunuz İstanbul Sözleşmesi son zamanlarda sıkça gündeme geliyor, iktidar İstanbul sözleşmesinden çekilmeyi gündemine alıyor. Bizde burada Ankara’da buna dair neler yapabiliriz nasıl çözüm önerileri geliştirebiliriz, birlikte mücadeleyi nasıl büyütebiliriz bunları tartışmak için bir araya geldik” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞAMIMIZIN GARANTİSİ”

Daha sonra söz alan Avukat Betül Çelik, İstanbul Sözleşmesinin içeriği, kapsamı hakkında bilgilendirme bulundu. Çelik, sözleşmenin kadına yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi ve buna karşı mücadeleyi kapsadığını ifade etti. Çelik, sözleşmenin imzalanmasından önce kadınların güçlü bir mücadelesinin olduğuna değinerek, “Sözleşmenin imzalanmasına kadar sokaklarda, eylemlerde, her yerde kadınların büyük bir mücadelesi oldu. İstanbul Sözleşmesi, bizim hayatlarımızın, kadın olarak yaşamamızın ve özgürlüğümüzün garantisi. Hem İstanbul Sözleşmesi hem 6284 sayılı koruma kanunu eşit olarak yaşamamız için çok önemli. Eğer sözleşme tam olarak uygulanırsa, hiçbirimiz yara almayacağız. İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanana kadar, adliyelerde, sokaklarda her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

MİTİNG ÖNERİLERİ

Forum şeklinde devam eden buluşmada, kadınlar kürsüye çıkarak başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadın kazanımlarını korumak adına nasıl mücadele yapılması gerektiğine dair önerilerde bulundu. Kadınların önerilerinde örgütlü mücadelenin gerekliliği vurgusu ön plana çıkarken, bundan sonra hayata geçirilmek üzere buluşmalar, söyleşiler, bildiri dağıtımı ve miting gibi öneriler yapıldı.

PİRHA/ANKARA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here