Solinova Mezitli Üretici Kooperatifi kadınların öncülüğünde mısır ekti-VİDEO

39

PİRHA- Solinova Mezitli Üretici Kooperatifi, Mezitli Belediyesi’nin desteğiyle kent tarımını geliştirmek amacıyla mısır ekimi yaptı. Ekim öncesi konuşan kooperatif Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Yılgör, “Öncülüğünü kadınların yapacağı bir üretim süreci, kadının ekonomik, sosyal ve politik güçlenmesine yol açacaktır” dedi. 

Kent tarımını geliştirmek için Mezitli Belediyesi ve Solinova Mezitli Üretici Kooperatifi, mısır ekimi yaptı.

 “BİZİ KURTARACAK OLAN DAYANIŞMADIR”

10 dönümlük bir alanda yapılan ekim öncesi yapılan törende konuşan Solinova Mezitli Üretici Kooperatif Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Yılgör, “Mezitli Belediyesi’nin destekleriyle birlikte, güncel bir soruna çözüm olacak yeni bir başlangıç içindeyiz” dedi.

“Kent tarım uygulamalarını başlatıyoruz” diyen Yılgör, “Günümüz toplumunun iki önemli sorunundan biri tarım. Bizler kent tarımıyla, bu kentin insanına sağlıklı ve güvenli gıdayı sunmada destek olmak istiyoruz. Bu işi de bu kentte yaşayanlarla beraber yaparak, yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemini sergilemek istiyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki bizi kurtaracak olan dayanışmadır. Öncülüğünü kadınların yapacağı bir üretim süreciyle de kadının ekonomik, sosyal ve politik güçlenmesine yol açacaktır” dedi.

“SAĞLIKLI GIDAYA ERİŞİM KONUSUNDA HERKESİN DAHA FAZLA ÇABA İÇİNDE OLMASI GEREKİYOR”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, arsayı tarıma açan arsa sahibine teşekkür ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Geldiğimiz süreçte kent planlamalarında kent tarımını da dikkate alan düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bizler bu kentte yaşayan yurttaşlarımızın sağlıklı olmasını ve yaşamasını hedef edindik. Pandemi süreci de gösterdi ki güvenli, temiz ve sağlıklı gıdaya erişim konusunda herkesin daha fazla çaba içinde olması gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için gençleri, emeklileri, tüm yurttaşlarımızı davet ediyoruz.”

Konuşmalarının ardından kadınlar ve belediye emekçileri mısırları toprakla buluşturdu.

Diren KESER/MERSİN

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}
Yorum Yaz