Sancar: HDP ülkeyi yönetmeye hazır

39

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin darbelere ve baskılara karşı başlattığı Demokratik Mücadele Programı kapsamında Batman’daydı. Bütün engellemelere rağmen burada yüzlerce kişiyle karşılanan Sancar, HDP Batman İl Örgütü binası önünde bir araya gelenlere hitap etti.

GASPLAR

Sancar’ın konuşmasının satır başları şöyle:

“(…) Aslında gasp ettikleri sadece koltuktur. Mehmet kardeşim de Songül kardeşim de Batman halkının iradesini temsil etmeye devam ediyor. Halkın iradesinin üzerinde hiçbir güç yoktur. Elinizdeki yetkilerle, iktidarın verdiği güce dayanarak gelip binalara el koyabilirsiniz, belediye binasını gelip memurlarınıza teslim edebilirsiniz ama belediye başkanlığı onurunu sadece halk verir. Sadece halkın iradesi verir. İşte o onur bu kardeşlerimizindir. O binada o koltukta oturanların değildir.

Yine birkaç gün önce Leyla Güven, Musa Farisoğulları vekilimizin ve CHP’den Enis Berberoğlu vekilin vekillikleri de gasp edildi. Orada da hile ve hurda var, haksızlık var, hukuksuzluk var. O vekillikleri veren halkın kendisidir. Ancak halk o iradeyi alabilir. Ama iktidar, halkın iradesine saygı göstermiyor. Ne yerelde ne merkezde. Bu iktidar “halk iradesini tanımıyorum” diyor. Halk iradesini tanımayan hiçbir iktidarın halka rağmen ayakta kaldığı da görülmemiştir.

Halka rağmen hiç kimse ayakta duramaz, halkı tanımayanı halk da tanımaz.

7 Haziran bizim için halkların baharı, onlar için kabus oldu.

‘KÜRT HALKI HAYSİYET MÜCADELESİ VERİYOR’

mücadele her şeyden önce haysiyet mücadelesidir. Kürt halkı iradesine, diline, kimliğine saldıran muktedirlere, egemenlere karşı her şeyden önce haysiyet mücadelesi veriyor. Çünkü irade, halkın haysiyetidir. Çünkü bir halkın dili onun haysiyetidir. Çünkü halkın kimliği onun haysiyetidir. Kayyım gelir gelmez ne yaptı, web sitesindeki Kürtçeyi kaldırdı. Siirt’teki ne yaptı, diğer yerlerdekiler ne yaptı? En çok iki şeye saldırdılar. Kürt diline ve kadınların o muazzam birikimine saldırdılar.

Söz veriyoruz; bu topraklara barışı getireceğiz, haysiyetimize dokundurtmayacağız.

‘BİZ OLMADAN BARIŞ OLMAZ’

Söz veriyoruz; bu topraklara özgürlüğü mutlaka getireceğiz. HDP ve Kürt halkının dirençli mücadelesi olmadan bu ülkeye barış, demokrasi, özgürlük gelmez. Biz demiyoruz ki sadece bizimle gelecek; bizsiz gelmez diyoruz. Biz diyoruz ki buradayız, dimdik ayaktayız. Bütün baskılara karşı direnerek varlığımızı sürdürüyoruz. Çünkü gücümüzü halkımızdan alıyoruz, halkımız bizimle olduğu sürece sırtımız yere gelmez, alnımız kararmaz; sırtımız dik, alnımız ak olur. Halkın desteği arkamızda.

‘ORTAK DEMOKRASİ MÜCADELESİ İÇİN…’

Biz diyoruz ki; gelin Türkiye’nin tüm demokratları, iyi insanları, vicdanlı insanları bir araya gelelim birlikte mücadele edelim. Çünkü adalet, barış, onurlu yaşam, özgürlük hepimizin meselesidir. Türkiye’deki her bir karış toprakta yaşayan herkesin meselesidir. Biz bütün iyi insanlarla bütün vicdanlı insanlarla bütün demokrasi güçleriyle birlikte mücadele çağrısı yapıyoruz. Buna hazır ve açık olduğumuzu her yerde söylüyoruz. Ama buradan şu sonuç çıkmasın; HDP yalnız kaldığı için böyle çağrılar yapıyor, kendine destek arıyor. HDP hiç yalnız kalır mı? HDP halktır halk!

Biz siyasete ödeyeceğimiz bedelleri göze alarak giriyoruz

Biz artık kaybettirmekle yetinmiyoruz, halklarla kazanmak istiyoruz.

‘ÜLKEYİ YÖNETMEYE HAZIRIZ’

Şuna inanın kardeşlerim, HDP’nin girdiği yol bu ülkeyi yönetmeye çıkacaktır. Biz bu ülkeyi yönetmeye talibiz, hazırız. Bizimle birlikte mücadeleye katılan bütün demokratlar bundan mutlaka kazançlı çıkacaktır. İçinde HDP’nin olduğu bir demokrat yönetim bu ülkeye barışı da özgürlüğü de getirir. Bu ülkede onurlu yaşamın yolunu açar. Gençlerin bize sarılmasının en büyük nedeni budur. Bütün anketler gençlerde HDP’yi birinci ya da ikinci gösteriyor. Gençler özgür geleceğin nerede olduğunu görüyor. Hiç vazgeçmeyin sevgili gençler, bu inancınızı kaybetmeyin. Büyütün, artırın. Özgür gelecek bizim burada yürüdüğümüz yoldadır. Özgür gelecek halkların ortak demokrasi mücadelesindedir. Bunu mutlaka başaracağız.

Kendinize güvenin, halkımıza inanın, siz kendinize güvendikçe, halkımız kendine inandıkça biz sizlerin hizmetkarları, temsilcileri her türlü yolu her türlü zorluğu aşarız. İnanalım bu ülkeyi mutlaka yöneteceğiz. Bu ülkeyi mutlaka değiştireceğiz. Demokrasi güçleriyle birlikte bu ülkeye barışı mutlaka getireceğiz. Haysiyet mücadelesinin sonu bütün halkların baharını yenilemektir, daha güçlü bir şekilde. Halklara yeni baharlar yaşatacağız buna inanıyoruz. O gemi büyük limanlara varacak. Hun her hebin hevalno, serkeftin ji bo me ye, bimînin di xêr û xweşiyê de.”

Yorum Yaz