Koca: Önümüzdeki günlerde sokağa çıkma kısıtlaması düşünmüyoruz

24

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz. Bilim Kurulu’nda gündeme gelmedi” dedi. Sağlık Bakanı, vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane, en düşük olduğu ilin ise Kilis olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Koca, “Virüsün etkisinde bir azalma yok ama hekimlerin tedavi etme gücünde artış olduğu bir gerçek. Önümüzdeki dönemde genel anlamda sokağa çıkma kısıtlaması gibi bir durumu düşünmüyoruz. Bilim Kurulu’nda gündeme gelmedi” dedi. Sağlık Bakanı, vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane, en düşük olduğu ilin ise Kilis olduğunu söyledi.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Türkiye, 1 milyon kişi başına 2 bin 151 vaka ile 51. sırada yer almaktadır.

– Türkiye koronavirüsten ölümlerde 1 milyon kişi başına 57 vefat ile dünyada 47. sırada yer alıyor.

– Ülkemiz toplam vaka sayısına kıyasla yüzde 2.67 ölüm oranıyla dünyada 81. sırada yer almaktadır.

– Hastalarımızın hastanede kalma süresi 2,9 güne düştü. Yoğun bakımda geçirilen süre ortalaması ise 18,9 günden 2,7 güne indi.

– (Vaka sayısındaki dalgalanma) Kara göründü ama deniz hala dalgalı. Kararlı adımlarla ilerlersek dalgalanmalardan korkmayız. Son günlerde vaka sayımızdaki değişmeler bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok, beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde.

– ‘Yeni normal’i kontrollü sosyal hayat olarak tanımladık. Üretim devam etmek zorunda. Bütün hizmet sektörlerinin canlı olması toplumun geleceği için vazgeçilmez unsurlar.

– Bilinçli, istikrarlı ve kararlı adımlarla ilerledikçe dalgalardan, dalgalanmalardan korkmayız.

– Virüsün etkisinde bir azalma yok ama hekimlerin tedavi etme gücünde artış olduğu bir gerçek.

– Vaka sayımızın şiddetinde değişim var. Entübe hastamız artık daha az.

– Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu il Gümüşhane, en düşük olduğu il ise Kilis.

– Son bir ayda İstanbul’da günlük ortalama vaka sayısı 653, son bir haftada 620, son üç günde ise 616.

TOPLAM CAN KAYBI 4 BİN 861’E YÜKSELDİ

Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına ilişkin son verileri açıkladı. Koca’nın paylaştığı verilere göre, Türkiye’de son 24 saatte 1429 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 19 kişi vefat etti, toplam vaka sayısı 182 bin 727, can kaybı 4 bin 861 oldu.

Son 24 saatte 1261 kişinin daha iyileşmesiyle Covid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 154 bin 640’a yükseldi. Bakan Koca verilere ilişkin “Günlük yeni vaka sayımızda dün, bir önceki güne göre 125 azalma olmuştu. Bugün durum durağan. Yeni iyileşen hasta sayımız, şu an yeni vaka sayısından daha az. Tedbirlerle vaka sayısını ve riski azaltmalıyız” dedi.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.