‘Darbeye karşı demokrasi’ yürüyüşçüleri Diyarbakır’da

24

HDP Diyarbakır il binası önünde toplanan kitle coşkuyla partilileri karşıladı. HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu burada bir konuşma yaptı. Şenoğlu, darbeci zihniyeti yerle bir ederek demokrasiyi kuracaklarını söyledi. 

Haberin Videosu

HDP’nin Ankara’ya başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nün Hakkari kolu, Van, Tatvan, Bitlis ve Batman’ın ardından Diyarbakır kent merkezine ulaştı.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve çok sayıda milletvekilinin de aralarında bulunduğu yürüyüş kitlesi Diyarbakır’da coşkuyla karşılandı.

HDP’nin bugünkü program saatinden önce polisin il binası ve kentin belli noktalarında aldığı yoğun güvenlik önlemi dikkat çekti. Hakkari kolunun açıklama yaptığı HDP Diyarbakır il binasına çıkan 4 yol polis bariyerleri ile kapatıldı. İl binasına sadece il ve ilçe eş başkanları ile meclis üyelerinin girişine müsaade edilirken, yönetici ve yurttaşlara izin verilmedi. İl binasına alınmayan yönetici ve yurttaşlar il binasını çevreleyen polis bariyerlerinin dışında bekledi.

İçeri alınmayan HDP’liler bariyerlerin dışında zılgıt çekerek durumu protesto etti. Bu durum il binasında bekleyen HDP’liler tarafından “Berxwedan Jiyane” sloganları ile protesto edildi. HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyen kitle, Kürtçe müzikler eşliğinde halaylar çekti.

Partinin il binası önüne ulaşan konvoy, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk’ün de aralarında bulunduğu grup tarafından meşaleler, zılgıtlar, alkışlar ve sloganlar eşliğinde karşılandı.

Halka hitap eden Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Hakkari’den Diyarbakır’a engelleri aşa aşa geldiklerini belirterek, “Yürüyüş boyunca darbeci zihniyeti her yerde gördük. Oyunlarıyla, provakasyonlarıyla yürüyüşe gölge düşürmeye çalıştılar. Bizler Hakkari’de de Van’da da Bitlis’te de Edirne’de de İstanbul’da da görmeye devam ediyoruz. Bizim arkamızda halkların büyük gücü var. Onların el sallamalarında gördük. Biz bu büyük güce dayanıyoruz. Bütün kalbimizle inanıyoruz, bu güçle hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

”DEMOKRASİYİ KURACAĞIZ”

Yürüyüşün önemine değinen Şenoğlu, “Darbeci zihniyeti yerle bir edeceğiz. Onun yerine demokrasiyi kuracağız. Bu büyük irade, bu büyük inanç mutlaka ama mutlaka amacına ulaşacaktır. Bu büyük gücü her yerde gördük. Ve gördük ki adalet için kararlı olanlar, özgürlük için kararlı olanlar, Kürt sorununun demokratik çözümü için kararlı olanlar, kadın düşmanı politikalarına karşı kararlı olanlar, mutlaka ama mutlaka başaracaklar. Bunu her yerde gördük. Ekmek kadar, su kadar ihtiyacımız olan özgürlüktür, onurdur. Mutlaka ama mutlaka başaracağız” ifadelerini kullandı.

Şenoğlu, “Adana’dan Ankara’ya bu kadim toprakların güçleri birleşecek. Bu toprakların gerçek halkları birleşecek. Bu yürüyüş sadece HDP’ye ait bir yürüyüş değildir. Özgürlük isteyen bütün güçlere yapılan bir çağrıdır. Yürüyerek amaçlarımıza ulaşacağız. Mutlaka başaracağız” şeklinde konuştu.

HDK Eş Başkanı Berdan Öztürk de kısa bir konuşma yaptı.

Hakkari’den Ankara’ya devam eden yürüyüşle halkların iktidara mesaj verdiğini dile getiren Öztürk, “HDP’ye saldırılarda bulunan tekçi zihniyet, faşist zihniyete söylüyoruz, Hakkari halkından Amed halkına, Edirne halkından İstanbul halkına halklar önemli bir mesaj verdi. Bu mesaj; bu kadar baskılara rağmen biz özgürlük, demokrasi ve onurlu bir barış istiyoruz mesajıdır. Halklarımızın bu talebini aldık, Ankara’ya taşıyacağız” diye konuştu.

‘HDP TÜRKİYE’NİN YARINIDIR”

HDP’ye yönelik baskılara tepki gösteren Öztürk, şöyle konuştu: “HDP, Türkiye halklarıdır, Kürt halkıdır, Çerkez halkıdır. HDP, meşruluğunu halklardan alıyor. Onlar gibi zulm ve baskıdan almıyor. Bu nedenle HDP ayakları üstünde duruyor. Halkların partisi olduğunu gösterdi. Bu irade var oldukça, kimse HDP’ye diz çöktüremez. HDP Türkiye’nin yarınıdır. HDP’yi bitirmeyi düşünenler, bunu ancak rüyalarında görür. HDP gün geçtikçe büyüyor. Halk o kadar baskıya rağmen geri adım atmadı. En büyük mesaj budur.”

Vekilliği düşürülerek tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nı selamlayan Öztürk, HDP’nin tutuklamalarla mücadeleden vazgeçmeyeceğinin altını çizdi.

Açıklama sonrası “Bijî berxwedana HDP’ê” ve “HDP halktır, halk burada” sloganları atan yürüyüşçüler, daha sonra halaylar çekerek, il binasından ayrıldı.

(MA)

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:25%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.