BASINA VE KAMUOYUNA,

0
110

“MARAŞ KATLİAMINI ANMA HAFTASI” İLAN EDİYORUZ.

Kısa adı MARDEF olan Maraş demokratik dernekler federasyonu olarak, 3. Meclis toplantımızı büyük bir kararlılık ve yüksek bir motivasyonla gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Bu toplantımızda alınan birçok kararın yanında, özellikle bir konuyu öneminden dolayı özel olarak kamuoyuna ve basınla paylaşmak istiyoruz. Bilindiği gibi Maraş katliamı bütün demokratik kamuoyunun hiç unutmadığı ve unutturulmasına izin vermediği çok önemli bir siyasal katliam olarak her yıl dönümünde birçok etkinlikle ve çok sayıda alanda anılmaktadır.

Ancak yaşadığımız coğrafyada o kadar çok katliam yaşandı ve o kadar çok katliam yaşanmaktadır ki sadece bu yolla bir katliamı toplumun gündeminde tutmak ve hesabının sorulacağı bir zemine taşımak ne yazık ki sadece bu yöntemle mümkün olmayabilmektedir.

MARDEF olarak en temel sorunlarımızdan birisi olarak belirlediğimiz Maraş katliamının bilinmesi ve hesabının sorulması konusunda daha fazla ne yapabiliriz diye bir sorunu, en temel sorunlarımızdan biri olarak ele aldık.

Bu amaçla yukarıda belirtilen noktalardan hareketle MARDEF Genel Meclisi olarak,  Maraş katliamını, katliamın yaşandığı BİR HAFTA BOYUNCA anmanın/anlatmanın daha anlamlı, daha doğru ve daha sonuç alıcı olacağını belirlemiş ve 19-26 aralık günlerini “MARAŞ KATLİAMINI ANMA HAFTASI” olarak ilan etmeye karar vermiş bulunuyoruz.

Bu kararla Maraş katliamını daha görünüyor kılmak ve bu katliamın hesabının sorulabileceği bir süreci başlatmak istiyoruz. Maraş katliamı gibi kapsamlı ve çok yönlü bir soykırım uygulamasının, sadece yıl dönümlerinde yapılan çeşitli etkinliklerle anlatmanın yetersizliğinden hareketle alınan bu kararın demokratik kamuoyu tarafından da dikkate alınacağını umuyor ve bekliyoruz.

“19-26 ARALIK MARAŞ KATLİAMINI ANMA HAFTASI”nda:

1.     Başta bütün Maraşlılar olmak üzere bütün demokratik kamuoyunun, 1 hafta boyunca evinde, işyerinde veya uygun her hangi bir mekanda çocuklarına, yakınlarına, arkadaş, komşu ve dostlarına Maraş katliamını anlatmasını öneriyoruz. Katliamı yaşayan tanıdıklarını veya mezarlarını ziyaret etmesini öneriyoruz.

2.     Her Maraşlının ve demokratik kamuoyunun, bir hafta boyunca, kurumlarda evlerde ve işyerlerinde, katliamda katledilen canlarımızın resimlerinin ve katliama dair anlatımların veya bilgilerin yer aldığı “MARAŞ KATLİAMI KÖŞESİ” oluşturulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

3.     Yine başta demokratik Maraşlılar olmak üzere tüm demokratik kamuoyunun bu hafta boyunca, Maraş katliamını unutmadığını o acıların YAS’ını tuttuğunu ifade etmek amacıyla eğlenceli etkinlikler düzenlememesi gerektiğini, düğün ve benzeri etkinlikleri planlarken bu günlerde bir katliam yaşandığını, kimsenin bu katliamın yaşattığı acıları unutamayacağını göz önüne almasının gerekli ve önemli olduğunu,  mümkün oldukça bu etkinliklerin bu günlere denk getirilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

MARAŞ KATLİAMINI UNUTMAYACAK, UNUTTURMAYACAĞIZ.

MARDEF

(MARAŞ DEMOKRATİK DERNEKLER FEDERASYONU)

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here