Maraş’taki Alevi bölgesinde yeni bir ekolojik kıyım: Cüruf Depolama Alanı

0
133

Maraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Küpelikız, Öksüzlü, Kocolar bölgesinde yapılması planlanan ‘Cüruf Depolama Alanı’na tepki gösteren CHP Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu, bu tür projelerin Alevi bölgesine yapıldığını belirterek, projenin içme suyuna, hayvancılığa ve doğaya büyük zarar vereceğini söyledi.

Maraş’ın Dulkadiroğlu İlçesine bağlı bulunan Alevi bölgesinde yer alan Küpelikız, Öksüzlü, Kocolar Mahallelerinde ‘Cüruf Depolama Alanı’ projesi yapılması planlanıyor. Projeyle birlikte bölgede ekolojik bir tahribatın yaşanmasının yanı sıra coğrafyanın demografik yapısı da değişecek.

Konuyu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne verdiği dilekçeyle gündeme getiren CHP Belediye Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu, projenin Terolarda yapılan mülteci kampı gibi oldu bittiye getirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Projenin yapılacağı yerin  bir Alevi bölgesi olduğunu ve 28 hektar dönümlük bir alana projenin yapılmak istendiğinin atını çizen Demircioğlu, Terolar Kampı yapım sürecini hatırlatarak , çok niyet okuyan biri olmadığını belirterek şöyle konuştu;

“Aslında çok niyet okuyan biri değilim. Ama görünen şu ki öncesinde iki tane çimento fabrikası kuruldu oda genel olarak Alevi bölgesindeydi. Sonrasında bir çöp depolama alanına teşebbüs ettiler yine Alevi köylerinin olduğu noktadaydı sonrasında orada başarılı olmadılar. En son Terolar konusu oldu. Mera alanını oldu bittiye getirtip hazine çevirip şirkete teslim edip yaptılar. Bunda yolun başındayız. Oldu bittiye getiremeyecekler.”

“BU TÜR PROJELER ÖZELLİKLE ALEVİ BÖLGELERİNE YAPILIYOR”

Cüruf Depolama Tesisi’nin yapılacağı alanın tescil edilmemiş hazine alanı olduğunun altını çizen Demircioğlu, projenin bakanlıkta onay beklediğini ancak bakanlıktan ‘ihaleli de açılabilir ihalesizde de açılabilir’ bilgisi aldığını söyledi. İhalesiz açıldığında var olan bir şirkete bir şekilde tesis edilerek oldu bittiye getirileceği konusunda tereddütleri olan İbrahim Demircioğlu, bütün bunların olmaması için mücadele edeceğini söyledi.

Bu tür projelerin sürekli Maraş bölgesinde bulunan Alevi bölgelerine yapılmak istendiğini kaydeden Demircıoğlu, Yine aynı bölgede bir organize sanayi projesinin de olduğunu dikkat çekerek  şuanda Maraş’daki büyük iş adamlarının orada bulunan arsaları aldığını söyledi.

“CÜRUF KANSEROJEN BİR MADDE”

TÜBİTAK’ın  2013 yılında Cüruf ile ilgili ‘çok tehlikeli madde’ diye raporunun olduğuna işaret eden CHP Dulkadiroğlu Meclis Üyesi İbrahim Demircioğlu, “Cüruf denen madde kanserojen bir maddedir. Uçucu bir madde. Bunu geri dönüşümde asfalt, parke yapımında kullanılıyor. Fakat ne kadar tam teşekküllü bir tesis yapılsa bile güneş ışığıyla gaz olarak havaya uçuşabiliyormuş. Buda tekrar yağmurla yüzeye geri dönüyor. Yani çok tehlikelidir” diye konuştu.

“KÖYÜN İÇME SUYUNA ÇOK YAKIN”

Kamu yararına olan hiçbirşeye karşı çıkmadığının altını çizen Demircioğlu, “İşin içinde rant yoksa, birilerine peşkeş çekilmiyorsa, dürüst bir şekilde yapılıyorsa. Kamuya açık şefaf bir şekilde yapılıyorsa ben bunlara karşı değilim. Fakat bölge yapılacak bir bölge değil. Köyün hemen üstü köyün su deposuna çok yakın, içime suyuna çok yakın. Orada besicilik yapan insanlar var hayvanlara zarar verebilir. Artı mera var orman var” diye konuştu.

Ekolojik dengeyi bozacak bir proje olacağını belirten Demircioğlu, bu projenin tam teşekkülü yapılacağına benim hiçbir güvenim yok. Maraş’da örnekleri var; Afşin Termik santrali gibi” dedi. (HABER MERKEZİ)

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:33%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here