Cezayir’de protestolar sürüyor, 80’i aşkın gözaltı

0
82

Tutsaklara Özgürlük Ulusal Komitesi, başkent Cezayir’de gece saatlerinde düzenlenen eylemler sırasında 80’i aşkın kişinin gözaltına alındığını ve bunların çoğunun polis karakollarına götürüldüğünü bildirdi.

Çarşamba gecesi cumhurbaşkanlığı seçimlerini protesto etmek için eylemler yapılmış ve 100 dolayında kişi gözaltına alınmıştı. Bunların çoğu daha sonra serbest bırakılırken, onlarcası da cezaevine gönderilmişti.

Cezayir halkı, 20 yıl boyunca iktidarda kalan Abdulaziz Buteflika’nın Nisan ayında iktidardan düşmesini sağladıktan sonra, eylemlerini sürdürmeye devam etti. Özellikle 22 Şubat’tan bu yana her Cuma günü eylemler yapılıyor. Geçen hafta 39’uncu yapılan gösterilere büyük katılım sağlanmıştı.

Eylemciler 4 Nisan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini aday olmayışı ile birlikte iptal etmeyi başarmıştı. Eylemciler bu kez, 12 Aralık’ta öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerini kabul etmiyor. Halk hareketi Hirak’a (Arapçada ‘hareket’) göre, bu seçimler mevcut sistemi yaşatmaya yönelik gerçekleştiriliyor. Seçimlerde, Buteflika’nın 20 yıllık iktidarına katılan veya destekleyen beş aday yarışıyor. Bunlar arasında eski başbakanlar Ali Benflis ve Abdulmecid Tebbun da var. Her ikisi de 70’li yaşlarda ve seçimlerin favorileri olarak görünüyor. Ancak halkın yoğun tepkilerinden dolayı, seçimlere katılımın çok düşük olabileceği belirtiliyor.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here