‘Suriye’nin kuzeyine 12 gözlem noktası inşa edilecek’

0
82

Suriye’ye dönük harekat konusunda ABD ile yapılan anlaşmanın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, oluşturulması düşünülen “güvenli bölgede” 12 gözetleme noktası inşa edeceklerini söyledi.

Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Barış Pınarı Harekatı hazırlığının yılları bulduğunu söyleyen Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 32 kilometre genişliğinde ve 440 kilometre uzunluğundaki ‘güvenli bölgede’ kontrolü sağlamak istiyor. Bu bahsettiğimiz bölgeye Deyrizor ve Rakka da dahil edilirse 2 milyon Suriyeliyi yerleştirebiliriz.” İfadelerini kullandı.

Erdoğan YPG kontrolündeki bazı bölgelere Esad güçleri askerlerinin konuşlandırmasına da değinerek,”Rejim eğer TSK’ya saldırırsa bizden cevabını alır. Salı günü niçin Soçi’ye gidiyorum? Soçi’de de bunları konuşacağız. Eğer böyle bir yanlışın içerisine girerse, onlar da cevabını alır bunu bilmeleri lazım. Zaten de biliyorlar.” dedi.

Erdoğan, şu anda YPG kontrolündeki Kobani şehri hakkında da konuşarak “Ayn-El Arab (Kobane) bir Kürt toprağı değil, burası Araplara aitti, ismiyle müsemma. Fakat daha sonra teröristler Arapları, Arap nüfusu çıkardılar. Hatırlayın Obama döneminde de burada Kürtler bizim topraklarımıza geldiler ki bu rakam da 350 bin civarında. Şu anda bizde yerleşik konumdalar. Ayn-El Arab ile Tel Abyad arasında, burada sıkıntılı bir durum söz konusu. Bölgeyi huzur bölgesi haline getirmenin hesabı içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞ UCUZ BİR KAVRAM DEĞİL”

Bir gazetecinin “SDG’nin komutanı verdiği röportajda, ‘ABD Başkanı Trump, Suriye hükümetine yaklaşmamız konusunu anlayışla karşıladığını iletti.’ dedi. Bu konuyu ABD’den gelen heyetle görüştünüz mü? Bu konudaki yorumunuz nedir?” sorularına Erdoğan, şu karşılığı verdi:

“Siz herhalde hala Tayyip Erdoğan’ı tanımadınız. Tanımış olsanız, bu soruyu bana sormazsınız. Ben bir terörist başının ne söylediğiyle ilgilenmem. Ben, millet ne söyler ona bakarım. Suriye’de de Suriye halkı ne söyler, ona bakarım. Bu anlaşma Amerika ile. Biz ‘Terör örgütüyle savaşıyoruz.’ da demedik, ‘Mücadele veriyoruz.’ dedik. Niye? Savaş kavramı o kadar ucuz bir kavram değil. Savaş kavramı devletler arasında söz konusudur.”

ERDOĞAN – TRUMP GÖRÜŞMESİ

Dolmabahçe’deki görüşme sonrası ABD Başkanı Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Görüşmeyi Twitter’dan duyuran Trump, Erdoğan’ın kendisine bölgeden küçük çaplı keskin nişancı ve topçu atışı yapıldığını, bunların da hemen etkisiz hale getirildiğini söylediğini aktardı. Trump, Kürt ve Türk taraflarının “ateşkes veya aranın” işe yaramasını istediğini de yazarken Erdoğan’ın ‘terörizmi yendiğimizde daha çok hayat kurtulacak” iletisine de yanıt verdi. Trump “Terörü yen” diyerek Erdoğan’ın iletisini cevapladı.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here