İzmir’li kadınlar: Savaş değil barış istiyoruz

0
69

PİRHA- İzmir  Kadın Platformu, savaşın kadınlara şiddet, taciz ve tecavüz getirdiğini belirterek, “Savaştan yana olmayacağız. Kadınlar savaş değil barış istiyor” dedi.

İzmir  Kadın Platformu “Kadınlar savaş istemiyor barış istiyor” sloganıyla Konak ilçesinde bulanan Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Açıklamanın yapılacağı yer polis tarafından ablukaya alınırken, kadınların açıklama yapmasına izin verilmedi. Kadınlar bu engellemenin ardından Eğitim-Sen 3 No’lu Şube binasında açıklama yapmaya karar verdi. Polis ablukası eşliğinde şube binasına giden kadınlar burada kısa bir açıklama yaptı.

Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileriyle beraber çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi kadınlar katıldı. Kadınlar adına açıklamayı platform sözcüsü Nuray Öztürk okudu.

“SAVAŞTAN YANA OLMAYACAĞIZ”

Savaşın şiddet, taciz ve tecavüz getirdiğini vurgulayan Öztürk, savaşa değil eğitim ve öğretime bütçe ayrılması gerektiğini söyledi. Saldırının başladığı günden bu yana 5’i çocuk 9 sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Öztürk, savaşın toplumu bölmek ve pasifize etmek amacıyla başlatıldığını kaydetti. Savaşın kadınların ve emekçilerinin çıkarına olmadığını ifade eden Öztürk, ” Kadınlar savaş istemiyor. Kadın ve çocukları katleden tecavüz eden DAİŞ’in bölgede akıbeti iktidardan sorulacakmış bu savaşta. Ülkede kanlı katliamlar yapan DAİŞ’i biz Suruç’tan, Diyarbakır’dan ve 10 Ekim’den biliyoruz. Biz kadınlar hangi güvenlikten bahsettiklerini, kimin güvenliğini sağlayacakları belli olan bir savaştan yana olmayacağız” şeklinde konuştu.

“SAVAŞA DEĞİL KADINA VE ÇOCUĞA BÜTÇE AYRILSIN”

Eylül ayında katledilen 53 kadından 5’inin İzmir’de yaşadığına dikkat çeken Öztürk,  onlarca kadının boşanmak için öldürüldüğünü hatırlattı. Öztürk, “Hiçbir kadın kendini güvende hissetmiyor. Savaş kadının içinde bulunduğu şiddet ortamının daha da derinleşmesi ve daha çok ölmesi anlamına geliyor. Resmi verilere göre 2019 yılında bütçe olmadığı için hiç kadın sığınma evi açılmadı ve kamu kreşleri kapandı. Devlet yurttaşların kefen parasını bile harcamış durumdadır. Kriz gerekçesi ile giderek yoksullaşıyoruz, yoksullaştıkça kadınların yükü hem evde hem sokakta artıyor” dedi.

“TANKLA TOPLA BARIŞ OLMAZ”

“Başka ülke topraklarına yapılan bu operasyonun adı savaştır” diyen Öztürk, “Bombayla tankla tüfekle barış olur mu? Biz halkların kardeşliğinden yanayız. Ülkede demokrasinin bir an önce inşa edilmesini istiyoruz. Ancak o zaman kadınlar için daha yaşanılası bir ülke olabilir” diye konuştu.

PİRHA/İZMİR

#gallery-1{margin:auto}#gallery-1 .gallery-item{float:left;margin-top:10px;text-align:center;width:50%}#gallery-1 img{border:2px solid #cfcfcf}#gallery-1 .gallery-caption{margin-left:0}


HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here