Esad: Türk saldırganlığına Suriye’nin her yerinde karşılık vereceğiz

0
58

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin harekatı, ABD’nin ülkesinin kuzeyinden çekilmesi ve Kürtlerle yaptığı anlaşma sonrası ilk kez açıklama yaptı. Esad, “Türk saldırganlığına Suriye’nin her bölgesinde karşılık vereceklerini” söyledi. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye’nin harekatının başlamasının ve yönetiminin Kürtlerle anlaşmasının ardından ilk kez açıklama yaptı. Esad, “Türk saldırganlığına Suriye’nin her yerinde ve her meşru yolu kullanarak yanıt vereceklerini” söyledi. Suriye Devlet Başkanı, Türkiye’nin harekatını ‘apaçık bir saldırganlık’ olarak niteledi.

Suriye devlet ajansı SANA’nın aktardığına göre Esad, Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Faleh el Fayyad ile Şam’da yaptığı görüşmede, harekattan ‘açık bir işgal ve saldırı’ diye söz ederek, “Suriye bu saldırganlığın her türüne, ülkenin her bölgesinde her meşru yolu kullanarak yanıt vermeye ve karşı koymaya devam edecektir” dedi.

“ASTANA PRENSİPLERİYLE ÇELİŞİYOR”

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise SANA üzerinden yaptığı açıklamada, harekatın Suriye krizine çıkış yolu bulma yönündeki bütün çabalara sert bir darbe indirdiğini belirtti. Açıklamada, “Türk rejiminin saldırganlığının, başta Astana prensipleri ve kararları ile çelişmesi nedeniyle, Astana çerçevesindeki garantörlüğünün düşürdüğü” yorumu yapıldı.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here