Arap Birliği ‘istila’ dedi, Türkiye tepki gösterdi

0
65

Arap Birliği Genel Sekreteri Gheit, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyonu “işgal ve Suriye’nin egemenlik hakkının ihlali” olarak değerlendirdi. Açıklamaya tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Suriyeli Arapların hak ve hukukunu savunmak yerine, Suriye’de Araplara karşı işlenen suçların müsebbiplerine ve ‘Arap vatanını’ parçalamaya çalışan teröristlere arka çıkması ibret vericidir” dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik başlattığı askeri operasyonla ile ilgili olarak “İşgal ve Suriye’nin egemenliğinin ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Gheit, Türkiye’nin operasyonunu “Bir Arap ülkesinin (Suriye’nin) toprağını işgal ve egemenliğini ihlal” olarak değerlendirdi. Toplantının ardından yayınlanan ve Türkiye’nin kınandığı bildiriye, Katar ve Somali “çekince” koydu.

Türkiye’nin Suriye topraklarına dönük başlattığı operasyon nedeniyle Mısır, Arap Birliği’ni Türkiye’ye karşı acil toplantıya çağırmıştı. Mısır Dışişleri’nin açıklamasında harekat, ‘kardeş bir Arap devletinin egemenliğine karşı kabul edilemez bir saldırı’ olarak nitelendirilmişti.

TÜRKİYE’DEN TEPKİ GÖSTERDİ

Gheit’in açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorulan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Arap dünyasının ve Arap sokağının sesi olması gereken Arap Ligi Genel Sekreteri’nin, Suriyeli Arapların hak ve hukukunu savunmak yerine, Suriye’de Araplara karşı işlenen suçların müsebbiplerine ve ‘Arap vatanını’ parçalamaya çalışan teröristlere arka çıkması ibret vericidir” dedi.

Operasyonun Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51’inci maddesine uygun olduğunu belirten Aksoy, şöyle devam etti:

“Başta Kudüs olmak üzere, Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında yüz binlerce insanı etkileyen gayri meşru uygulamalar ve mezalim karşısında sesi çıkmayan Arap Ligi Genel Sekreteri’nin Suriye’nin toprak bütünlüğüne kasteden bir terör örgütü yerine ülkemizi işgalci olarak suçlaması, bu örgütün suçlarına ortak olmak ve Arap dünyasına ihanet etmektir.”

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here