Milyonlar küresel ısınmaya karşı sokaklara indi

0
59

20-27 Eylül tarihleri arasında yapılan ve geçtiğimiz cuma günü on milyonlarca kişinin katılım gösterdiği Küresel İklim Grevi’ne dün de en az 4 milyon kişi katıldı.

Küresel ısınmayla mücadelede sembol haline gelen İsveçli Greta Thunberg’in öncülüğünde geçtiğimiz yıl başlayan ‘Gelecek İçin Cuma Günleri’ eylemlerinin devamı niteliğindeki grevler sürüyor. Thunberg’in dün bizzat katıldığı Kanada’nın Quebec eyaletinin başkenti Montreal’de bölge tarihinin en büyük gösterisi düzenlendi.

Küresel ısınmaya karşı mücadele eden La Planete adlı kolektifin yöneticilerinden François Geoffroy, Montreal’deki Küresel İklim Grevi’ne en az yarım milyon kişinin katıldığını duyurdu.

2 MİLYAR AĞAÇ EKME VAADİ

Kanada’nın Fransızca konuşulan Quebec bölgesinin tarihindeki en büyük gösteride bir araya gelen yüz binler, vaatler yerine küresel ısınmaya karşı çözümler üretilmesi talebini seslendirdi. Eylem vesilesiyle Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Greta Thunberg ile yaptığı görüşmede, yeniden seçilmesi halinde 2 milyar ağaç ekileceği vaadinde bulundu.

İTALYA’DA 1 MİLYONA YAKIN KİŞİ

Dünya genelindeki iklim grevine ise en az 4 milyon kişinin katıldığı bildiriliyor. İtalya’nın başkenti Roma’da öğrencilerin yoğunlukta olduğu eyleme 200 bin kişinin katıldığı duyurulurken, Milano’da da benzer sayıda kişi iklim için yürüdü. İtalya genelindeki onlarca kentteki eylemlere 1 milyona yakın kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Eylemler kapsamında Almanya, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Hindistan ve İspanya’nın da aralarında olduğu onlarca ülkede iklim için sokağa inildi. Tüm dünyadaki eylemlere katılanların sayısının en az 4 milyon kişi olduğu bildiriliyor.

20 Eylül’de düzenlenen Küresel İklim Grevi eylemlerine 150 kadar ülkede 6,6 milyon kişinin katıldığı duyurulmuştu.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here