Küresel İklim Grevi: Türkiye dahil 139 ülkede eylemler düzenleniyor

0
65

PİRHA – Bugün aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 139 ülkede hükümetleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye zorlamak için Küresel İklim Grevi eylemleri yapılacak.

Küresel İklim Grevi bugün Türkiye’nin de içinde bulunduğu 139 ülkede hukümetleri iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye zorlamak için eylem yapılacak.

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesi bugün dünyanın pek çok yerinde iklim aktivistleri grev için toplanacak. Türkiye’den de Friday’s for Future (Gelecek için Cuma’lar) ve Sıfır Gelecek organizasyonları İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde iklim grevi çağrısı yaptı.

16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı üçüncü dalga protestoların bugüne kadar düzenlenen en büyük iklim gösterileri olması bekleniyor. 15 Mart ve 24 Mayıs’ta düzenlenen ilk iki eyleme dünya genelinde iki milyondan fazla genç katılmıştı. Bugünkü eylemlere çevre örgütleri, sendikaların da destek veriyor. Aralarında Amazon ile Microsoft’un da bulunduğu büyük şirketlerin çalışanlarının greve katılması bekleniyor.

Türkiye’de eylemlerin yapılacağı bazı şehirler şöyle;

İSTANBUL’DA ADRES KADIKÖY

İstanbul’daki etkinliklerin adresi Kadıköy olacak. 14.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda genç iklim aktivistlerinin grevine sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de destek verecek. Ardından 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşulacak. Çeşitli atölyelerin, standların, performans gösterilerinin ve konuşmaların olacağı parkta 17.30’dan itibaren ise müzik grupları sahne alacak.

İZMİR’DE İKLİM YÜRÜYÜŞÜ

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda öğrenciler 15.00’dan itibaren iklim grevinde olacaklar. Daha sonra 17.00’da Alsancak İskele önünde bir araya gelen kitle, 18.00’da İklim Yürüyüşü gerçekleştirecek. Kültürpark Sahne’deki konserler ve performans gösterileri ise 19.00’da başlayacak.

BURSA’DA NİLÜFER İKLİM FESTİVALİ 

Bursa’daki etkinlikler 14.00’da Nilüfer Kent Konseyi önünden Üç Fidan Parkı’na yapılacak Gelecek İçin İklim Yürüyüşü’yle başlayacak. Gün boyunca parkta gerçekleşecek etkinliklerde forumlar, konserler ve atölye çalışmalarının yanı sıra Bursa Çevre Platformu da kuruluşunu ilan edecek. Ayrıca iklim krizinin aciliyetine dikkat çekmek için Bursa Tabip Odası 14.00’da BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda “Gençlerin Yanındayız” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

BALIKESİR’DE AYVALIK VE ALTINOLUK İKLİM İÇİN GREVDE 

Ayvalık’ta genç iklim aktivistleri 17.00’da Ayvalık Öğretmen Evi önünde buluşup Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirecekler. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de Altınoluk Antandros Parkı’nda 14.00’da buluşarak iklim için taleplerini kamuoyuyla paylaşacak.

MUĞLA’dA ÜÇ AYRI ETKİNLİK

Bodrum’da etkinlikler 13.30’da Kızılağaç Köyü’nde tohum toplarının doğaya bırakılması ile başlayacak. Daha sonra 18.00’da  Bodrum Barış Meydanı’nda Gelecek İçin Cumalar’ın çağrısıyla bir araya gelinecek.

Muğla Çevre Platformu ise Milas – Ören yolunda kömür madeni için kesilmek üzere işaretlenen orman alanında 16.00’da bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirecek, ormanda bir piknik düzenleyecek.

DİYARBAKIR İKLİM İÇİN PEDALLAYACAK

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği 20 Eylül’de 18.30’da Yenişehir’de Kooperatifler Mahallesi Trenyolu Sokak’ta bulunan dernek binası önünde buluşarak karbonsuz bir gelecek için Simya Koleji’ne pedallayacak. Bisiklet turu ardından Simya Koleji’nde 19.30’da bir film gösterimi gerçekleşecek.

ANKARA, ANTALYA, ESKİŞEHİR İKLİM İÇİN SES VERİYOR

Gelecek için Cumalar’ın çağrısıyla genç iklim aktivistleri Ankara’da 14.00’da Kuğulu Park’ta Eskişehir’de ise 15.00’da Espark AVM önünde bir araya gelecek. Ayrıca Alakır Nehri Kardeşliği de Antalya Çıralı’da 12.00’da yaşam savunucularını Çıralı Muhtarlığı önünde toplanmaya çağırıyor.

TED OKULLARI İKLİM İÇİN GREVDE

“Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek” diyen TED okulları 20 Eylül’de  ikinci kez iklim için greve çıkacağını duyurdu.20 Eylül’de Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 40 okul, 32 bin öğrencisiyle iklim için greve çıkıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşecek grevleri sosyal medyadan takip etmek için aşağıdaki hashtagleri kullanabilirsiniz: #20EylülİklimGrevi #BiliminArkasındaBirleş #iklimiçinbirleş #FridaysforFuture

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here