Rusya: Türk tarafının Soçi anlaşmasını uygulamasını bekliyoruz

0
56

Rusya: Türk tarafının Soçi anlaşmasını uygulamasını bekliyoruz
Rusya: Türk tarafının Soçi anlaşmasını uygulamasını bekliyoruz

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Aleksey Bakin İdlib sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Aleksey Bakin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ateşkes ilanından sonra İdlib süreci hakkında konuştu.

Bakin, Suriye yönetiminin İdlib gerilimi azaltma bölgesinde tam ateşkes ve her türlü operasyonlara ara verme kararına karşılık Türkiye’den 24 saat içinde Soçi anlaşmasını tam uygulamasını beklediklerini belirtti.

Tümgeneral Aleksey Bakin, basın brifinginde, “Suriye’deki durumu istikrara kavuşturma ve Nur-Sultan şehrinde yapılan Astana formatındaki uluslararası Suriye görüşmesine destek amacıyla Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İdlib gerilimi azaltma bölgesinde 2 Ağustos 2019 saat 00.00’dan itibaren tam ateşkes ve her türlü operasyonlara ara verme kararını aldı. Suriye’nin bu girişimine karşılık 24 saat içinde Türk tarafının Soçi anlaşmasının, militanların ve silahların silahsız bölgeden tahliyesi, saldırılara son verilmesi ve Şam-Halep yolunun açılmasını öngören hükümlerini tam uygulaması bekleniyor” dedi.

Sputnik’in haberine göre, Bakin, Suriye yönetimi ateşkes ilan ettikten sonra militanların saldırılarına devam ettiğini, saldırılardan birinde bir sivilin hayatını kaybettiğini, üç sivilin daha yaralandığını anlattı.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here