Direnişleri şiirleştiren Adnan Yücel Ankara’da anıldı

0
87

Mamaklılar, ölümsüzlüğünün 17. yılında Şair Adnan Yücel’i anmak için bir araya geldi.

 Sosyalist Şair Adnan Yücel ölümünün 17. yılında sevenleri tarafından anıldı. Alınteri dergisi tarafından yapılan anma Ankara Mamak’taki Hacı Bektaş Veli Parkı’nda düzenlendi.

Adnan Yücel’in yaşamından kesitlerin aktarıldığı anmada Alınteri çalışanı Zarife Çamalan da bir konuşma yaptı. “Adnan Yücel, devrimcilerin direnişlerini yazdı” diyen Çamalan, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

“Düşünün ki tank ve postallar altında bütün bir ülke ezilmiş ve sindirilmişken, dışarıda yaprak kımıldamazken, başladı şiirlerine. Devrimcilerin direnişlerini yazdı ‘O’. Öyle ki gelecek olan baharın haberciliğini yaptı. ‘Şiirler doğacak kıvamda’ dedi önce cezaevi direnişlerini destanlaştırdı. Dışarıda yaprak dahi kımıldamazken ‘Bir tutam kır çiçeğinin’ hayata tutunuşlarını anlattı.

Sadece cezaevi direnişlerini mi anlattı Adnan Yücel? Hayır! O umudu da anlattı. İşçi sınıfının patronlara karşı direnişlerini anlattı sık sık. Her direnişe bir şiir sığdırdı. Bu toprakların evladı oldu, efsanelerini şiirleştirdi. Ateşin ve Güneşin Çocuklarını anlattı.

Adnan Yücel bu toprakların yazılmayan hikayesini yazdı şiirleriyle. Şairler şiirlerini yaşadığı sürece yaşarlar.”

Konuşmanın ardından Şair Bayram Kaya, Ethem Sarısülük anısına yazdığı şiiri okurken Grup Devinim, Edip Gözeger, Yoldaşça Türküler ve Grup Dalga ezgiler seslendirdi.

HINTERLASSEN SIE EINE ANTWORT

Please enter your comment!
Please enter your name here