Duvarları delen çizgilerle özgürlük temalı mahpus karikatürleri

0
95

Duvarları delen çizgilerle özgürlük temalı mahpus karikatürleri
Duvarları delen çizgilerle özgürlük temalı mahpus karikatürleri

“Duvarları delen çizgiler” temasıyla mahpus karikatüristlerin 70 adet özgürlük temalı karikatürleri 2-6 Nisan tarihlerinde Mersin İçel Sanat Kulübü’nde sanatseverlerle buluşuyor. 

Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek, tecrit edilen mahpusların sesini duyurmak amacıyla sekiz yıldır faaliyet gösteren, ülkede ve Avrupa’da bu temada çeşitli sergiler açan “Görülmüştür Ekibi”, HOMUR Karikatür ve Mizah Grubu’nun desteğini alarak, “Duvarları Aşan Çizgiler” adını verdiği yeni bir proje hazırladı. Bu amaçla onlarca hapishaneye girerek, halen tutuklu veya hükümlü olan ressam ve karikatüristlere ulaşan ekip, onlardan yaratıcılıklarını görünür kılacak projelere katılmalarını ve “Özgürlük” temalı karikatürler çizmelerini istediler.

Sergiye ilişkin açıklama yapan Görülmüştür Ekibi, hapishanelerdeki karikatüristlere ulaşırken yaşadıklarını zorlukları şöyle aktardı:

“OHAL’den sonra hapishanelerde sürgün ve sevkler hız kesmediğinden bazı karikatüristlere ulaşmada zorlandık. Taahhütlü mektuplarımız, fakslarımız hapishanelerde kayboldu, bazıları da “Görülmüştür-Kurumda yoktur” mührüyle geri döndü. Kimi zaman da hapishanelerde sık uygulanan “iletişim cezaları” nedeniyle sahibine verilmedi. Mahpus karikatüristlerle bağlantı kurmayı üstlenen sergimizin mimarı yazar Adil Okay, üç ay boyunca postane kapılarında mesai harcadı. Uzun uğraşlardan sonra ulaşabildiğimiz mahpuslardan 20’si çizdikleri özgün karikatürlerini bize yollayıp projemize katkı sundular. Tutuldukları hücrelerde yetersiz malzemeyle çalışarak üretilebileceğini gösterdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here