Ana Sayfa GÜNCEL Adıyaman’da Newroz ‘Mutlaka kazanacağız’ şiarıyla kutlandı-VİDEO

Adıyaman’da Newroz ‘Mutlaka kazanacağız’ şiarıyla kutlandı-VİDEO

0
Adıyaman’da Newroz ‘Mutlaka kazanacağız’ şiarıyla kutlandı-VİDEO

2019 Newroz’u Adıyaman’da “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla kitlesel bir şekilde halaylar çekilerek ve “Biji Newroz” sloganları atılarak kutlandı. Newroz’da konuşan HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, “Newroz her şeyden önce açlık grevinde bulunan yoldaşların yaşamının hem diğer insanlarımızın yaşamının müjdecisi ve başlangıcı olacaktır” dedi.   

Her türlü baskı, gözaltı ve tutuklama politikalarına rağmen Adıyaman’da Newroz “Mutlaka kazanacağız” şiarıyla kitlesel bir şekilde kutlandı.

Mimar Sinan Mahallesi 1’nci çevre yolu üzerinde bulunan Newroz alanı HDP ve DBP flamarıyla süslenerek sahneye “Newroz piroz be” pankartı asıldı. Pankart üzerindeki  “Mutlaka kazanacağız” yazısı Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karar gerekçe gösterilerek kapatıldı.

Sabahın erken saatlerinde üç ayrı noktada kurulan arama noktalarından aranarak ve kimliklerinin fotoğrafları çekilerek alana giren yurttaşlar, sık sık “Newroz piroz be” “Şehid namirin” “ Bijji Newroz, bijji Demirtaş” sloganları attı. Yapılan Newroz’a Urfa HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, HDP Bulam ve Kömür Belediyesi Eş Başkan adayları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Alanda bulunan kadınların giydiği yöresel kıyafetlerle renkli görüntüler oluşurken yurttaşlar davul zurna eşliğinde halaylar çekti.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, eski HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ve kadınlar Newroz ateşini yaktı.

Tertip Komitesi adına alandaki halkı selamlayarak Newroz bayramını kutlayan DBP İl Eş Başkanı Mehmet Ali Alataş, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerin önemine vurgu yaparak halkın sandığa giderek demokrasi ve özgürlük için oy kullanmasını, özelikle Kömür’de belediyeye kayyum atandığı için halkın bu iradeye de sahip çıkacağına inandığını ve belediyeyi yeniden kazanacaklarını ifade etti.

“NEWROZ, AÇLIK GREVİNDEKİ ARKADAŞLARIN YAŞAMININ MÜJDELEYİCİSİ OLACAK”

Newroz’un baharın müjdeleyecisi olduğunu, ama Demirci Kawa’nın direnişinin Newroz’a direnişin ve özgürlüğün ruhunu kattığını ve Kürt’lerin de bu amaçla bu bayramı kutladığını vurgulayan HDP Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, şunları ifade etti:

“Açlık grevinde bulunan Leyla Güven ve arkadaşlarına selamlar gönderiyorum. Onların mücadelesi yeniden barışın ve diyaloğun sağlanmasına vesile olacaktır. Bu Newroz ölümleri durdurmalıdır. Yaşam ile ilgili diyaloglar geliştirmelidir. Newroz her şeyden önce açlık grevinde bulunan yoldaşların yaşamının hem diğer insanlarımızın yaşamının müjdecisi ve başlangıcı olacaktır.”

“EŞİTLİK VE BARIŞ NEWROZ’UN İÇİNDE SAKLIDIR”

Çok zorlu bir süreçten geçildiğine vurgu yapan Erdoğmuş, “Nasıl ki baharın gelişini Newroz müjdeliyorsa, yemyeşil olmanın, yeniden hayat bulmanın kainatta yeni bir hayatla buluşmanın önüne geçmek mümkün değilse; özgürlüğün, eşitliğin barışın da bu Newroz’un içinde saklı olduğuna ismimiz gibi eminiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından sanatçı Mehmet Akbulut’un söylediği ezgiler eşliğinde yurttaşlar halaylar çekerek ve sloganlar atarak Newroz’u coşkulu bir şekilde kutladı.

PİRHA /ADIYAMAN

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

%d blogcu bunu beğendi: