Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

İki milletvekili daha açlık grevi eylemine başladı

DTK Eş Başkanı Leyla Güven öncülüğünde, tecridin kaldırılması amacıyla başlatılan açlık grevi eylemine 2 HDP’li milletvekili daha katıldı. 

Milletvekili Leyla Güven’in cezaevlerindeki tecridin kaldırılması amacıyla başlattığı açlık grevi eylemi 121’inci güne girdi. 1 Mart itibariyle cezaevlerinde de başlatılan eyleme dışarıdan da katılım sürüyor.

Daha önce HDP Milletvekili Dersim Dağ ve bir grup yurttaşın başlattığı açlık grevi eylemine HDP milletvekilleri Tayyip Temel ve Murat Sarısaç ile birlikte bir grup yurttaş daha katıldı. Eylem öncesi açıklama yapan Tayyip Temel şunları söyledi:

“Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecride son verilmesi talebiyle Hakkari Milletvekilimiz ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in 8 Kasım’da başlattığı açlık grevi 121. gününe; 21 Kasım’da Hewlêr’de Nasır Yağız’ın başlattığı açlık grevi 108. gününe girdi. Cezaevlerinde ilk grup siyasi tutsakların başlattığı açlık grevi direnişi 83 gündür devam ederken, 17 Aralık’ta Strazburg’da başlayan açlık grevi 82. gününe girdi. Sebahat Tuncel ve Selma Irmak’ın açlık grevi ise 52. gününde. 16 Aralık 2018’den bu yana 67 cezaevinde çeşitli tarihlerde açlık grevlerine başlayan siyasi tutsakların sayısı 335’tir. 1 Mart 2019 tarihinde ise binlerce siyasi tutsak süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı.”

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...

Vız gelir duvarlarınız vız!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, dünkü duruşmada savunma yapmayacağını, beyanda bulunacağını belirterek, "İntikam alıyorlar benden....