Maraş Demokratik Haber Gazetesi

29.7 C
Kahramanmaraş
Cuma, 19 Temmuz 2024

AABK: Baskılara karşı ve açlık grevleri için adım atılsın

“Tek adam ile yönetilen Türkiye’de, her geçen gün hak ihlalleri ve baskılar biraz daha artıyor. Kurum temsilcilerimiz teker teker göz altına alınıyorlar” denilen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) açıklamasında,  Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Sarıyer Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım’ın 26 Temmuz tarihinden beri tutuklu olduğuna dikkat çekildi.

AKP rejimince tutuklanan veya keyfi hapis cezalarına çarptırılan Alevi dernek yöneticilerinin isimlerinin paylaşıldığı açıklamada, şöyle denildi: “Malatya-Kartal önceki dönem Şube Başkanı ve GYK üyesi Songül Tuncdemir 16 Şubat tarihinden beri tutuklu. Erzincan PSAKD Genel Başkan Yardımcımız Erol Yeter 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Erzincan Şube yöneticimiz Akın Demir 3 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı.”

Türkiye’de baskıların birçok farklı kesimi hedeflediği kaydedilen açıklamada, insan haklarının askıya alındığı, özgürlüklerin ise baskılandığının altı çizildi. AABK açıklamasında, devamla şu sözlere yer verildi: “Seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri, parti genel başkanları, gazeteciler, akademisyenler, aydınlar hapse atıldı.”

‘EN İNSANİ TALEPLER İÇİN BEDENLERİNİ AÇLIK GREVİNE YATIRMAK ZORUNDA KALINIYOR’

Leyla Güven öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride karşı başlatılan açlık grevi direnişlerine dikkat çekilen AABK açıklamasında, Kürt kentlerindeki katliamlara da yer verildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “İnsan haklarının askıya alındığı ve özgürlüklerin baskılandığı bir ortamda, mağdurların en insani talepleri için bedenlerini açlık grevine yatırmak zorunda kaldığı bir dönemde, açlık grevini sürdüren Leyla Güven ve arkadaşlarının sağlık durumları kritik aşamayı geçti.

AKP-MHP hükümeti, halka ve demokratik siyasete karşı Güneydoğu’da büyük bir saldırı ve şiddet sürecine başladı. Cizre, Şırnak, Nusaybin başta olmak üzere pek çok Kürt kenti ağır silahlarla yıkıldı adeta harabeye çevrildi, onlarca Sivil ödürüldü, bodrumlarda yakıldı.”

‘BASKILAR TÜRKİYE İLE SINIRLI DEĞİL; AVRUPA’DAKİLER DE HEDEFTE’

“AKP-MHP hükümeti, baskıları sadece Türkiye ile sınırlı tutmayarak, Avrupa’da yaşayan Alevi, Kürt, Devrimci, Aydın, Demokratlara da Türkiye’ye giriş ve çıkışlarda göz altına alarak sindirmeye başladı” denilen AABK açıklamasında, baskıların Avrupa’daki muhalifleri de hedeflediği vurgulandı.  

Türkiye’de her alandaki kötüye gidişe ‘dur’ demek isteyenlerin sindirilmeye çalışıldığına değinilen AABK açıklamasında, buna karşın bir heyetin dün Avrupa Parlamentosu’nda (AP) parlamenterlerle görüştüğü bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, görüşmelere ilişkin şu bilgiler verildi: “Tecritin, işkencenin, yargısız infazın, adaletsizliğin, eşitsizliğin sıradanlaştığı Türkiye’de bu gidişe dur demek için mücedele eden, bedel ödeyenlerin Adalet çığlığı yalnız bırakılmak istendi.

Bu anlamda, Alevilere, akademisyenlere, aydınlara, sivil toplum kurum, parti, sendika temsilcilerine yönelik baskı ve sindirme politikalarına HAYIR demek için,

Bugün, 6 Mart 2019 günü, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda yetkili Parlamenterlerle görüştük ve Türkiye’deki gelişmeler hakkında kendilerinin de sorumlulukları olduğunu, gereğini yapmalarını hatırlatarak ve artık konuya dair somut adımların atılmasını talep ettik.”

‘TECRİDE KARŞI DİRENİŞE SES VERİLMESİ’ DAHİL BİRÇOK TALEP  

AABK açıklamasında AP önünden seslenildiği belirtilirken, baskılara karşı atılması istenen adımların yanı sıra tecride karşı Leyla Güven öncülüğünde süren açlık grevi direnişlerinde can kaybının yaşanmaması için harekete geçilmesi istendi.

AABK’nin talepleri şöyle: “Ve buradan, Brüksel Avrupa Parlamentosu önenden birkez daha seslenerek; sıradan demokratik taleplere duyarsız kalan yetki sahiplerini göreve çağırıyoruz.

– Songül Tunçdemir, Zeynep Yıldırım, Erol Yeter ve Akın Demir’i derhel serbets bırakın,

– Leyla Güven ve arkadaşlarının yaşaması için gerekli adımları atın,

– Tecrite, işkenceyi, yargısız infazı, adaletsizliği durdurun,

– Alevilere, akademisyenlere, aydınlara, sivil toplum kurum, partı, sendika temsilcilerine yönelik baskı ve sindirme politikalarından vaz geçin,

– Tutuklu kızı Zeynep Yıldırım için aylardır oturma eylemi yapan Kezban Bektaş Ana’ya ve Armutlu Cemevi’ne uygulanan baskılara son verin,

– Tutuklu olan seçilmiş belediye başkanları, milletvekilleri, parti genel başkanlarını, gazetecileri, akademisyenleri, aydınları derhal serbest bırakın.

‘HİÇ BİR GÜÇ ALEVİ TOPLUMUNU SİNDİREMEZ’

AABK açıklamasında son olarak, taleplerinin Türkiye’de barış ve adalet başta olmak üzere eksilen birçok değer için olduğu vurgulanırken, şu çağrı yapıldı: “Huzurun, mutluluğun, barışın, refahın, adaletin, eşitliğin, özgürlüğün coğrafyamızda hayat bulması için, bu adımların acilen atılmasını istiyoruz.

Sorunların çözülebilmesi için, sorunların muhatabı olan her kesimi ve de yetkili olan kurumları, ivedilikle gereken tüm adımları acilen atmasını bekliyor ve talep ediyoruz.

Ve bilinsin ki: Hiç bir güç, Alevi toplumunu sindiremez ve düzene yedekleyemez.”

Son Eklenenler

Bu Hafta En Çok Okunanlar

spot_img

Son Eklenenler

Postmodern dönemde ırkçılık

POSTMODERN DÖNEMDE IRKÇILIK Postmodern teori, yüzyıllar boyunca modernliğin dışında olanı ötekileştirme ve hor görme süreçlerine...

HDP İstanbul davasında siyasetçilere 76 yıl 4 ay ceza!

HDP İstanbul eski il eşbaşkanlarının da aralarında olduğu 11 siyasetçiye “örgüt üyesi olmak” ve...

’On yıl sonra yine yastayız’

Dünya Kadın Yürüyüşü Fransa, “23 Aralık 2022, 9 Ocak 2013’ten on yıl sonra yine...

Vız gelir duvarlarınız vız!

Prof. Şebnem Korur Fincancı, dünkü duruşmada savunma yapmayacağını, beyanda bulunacağını belirterek, "İntikam alıyorlar benden....